W poniedziałek Kreml oświadczył, że według rosyjskich władz decyzja Kongresu USA o przyjęciu ustawy o tymczasowym finansowaniu, pomijającej pomoc dla Ukrainy, stanowi porażkę dla Kijowa i prognozuje, że zmęczenie wojną na Zachodzie będzie rosło i opinie będą coraz bardziej podzielone.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, w poniedziałek Kreml oświadczył, że według rosyjskich władz decyzja Kongresu USA o przyjęciu ustawy o tymczasowym finansowaniu, pomijającej pomoc dla Ukrainy, stanowi porażkę dla Kijowa i prognozuje, że zmęczenie wojną na Zachodzie będzie rosło i opinie będą coraz bardziej podzielone.

Kongres przyjął w sobotę ustawę, która przedłużyła finansowanie o ponad miesiąc, aby uniknąć zawieszenia rządu, ale nie przewidywała ona żadnej pomocy dla Kijowa, pomimo statusu Waszyngtonu jako największego sponsora finansowego i wojskowego Ukrainy.

Zapytany o rozwój sytuacji w USA rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że uważa niepowodzenie Ukrainy za „zjawisko przejściowe” i że Waszyngton z pewnością będzie kontynuował  “swoje bezpośrednie zaangażowanie w konflikt”.

„Oczywiście to jest zjawiskiem przejściowym. Ameryka będzie nadal angażować się w ten konflikt, w istocie bezpośrednio – powiedział Pieskow.

„Ale już wielokrotnie mówiliśmy, że według naszych prognoz zmęczenie tym konfliktem, zmęczenie całkowicie absurdalnym sponsorowaniem reżimu w Kijowie, będzie narastać w różnych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych”.

„A to zmęczenie doprowadzi do fragmentacji establishmentu politycznego i wzrostu sprzeczności”.

Jak przekazał portal CNBC, szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział w niedzielę, że blok zwiększy wsparcie wojskowe dla Ukrainy po tym, jak w sobotę Kongres USA przyjął ustawę o tymczasowym finansowaniu, która pominęła pomoc dla Ukrainy. Borrell powiedział na konferencji prasowej podczas wizyty w Kijowie, że w obliczu „egzystencjalnego zagrożenia dla Europy” „propozycja na stole” pokazała, że UE chce zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy.

„Zobaczmy, co stanie się w USA, ale z naszej strony będziemy nadal wspierać i zwiększać nasze wsparcie” – powiedział Borrell zapytany o głosowanie w Waszyngtonie. „Ukraińcy walczą, wykorzystując całą swoją odwagę i możliwości” – powiedział. Jeśli UE chce, aby odnosili większe sukcesy, dodał, „musimy zapewnić im lepszą i większą broń”.

W oświadczeniu opublikowanym na X, znanym wcześniej jako Twitter, Borrell powiedział, że blok przygotowuje „długoterminowe zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy”. Powiedział na konferencji prasowej, że ma nadzieję, że państwa członkowskie podejmą decyzję o zwiększeniu pomocy „przed końcem roku”.

Umerow, którego nominacja przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego została zatwierdzona przez parlament 6 września, w oświadczeniu poświęconym X podziękował Borrellowi za „ciągłe wsparcie” i stwierdził, że spotkanie jest „punktem wyjścia do świetnej współpracy”.

Dodał, że prowadzone przez nich dyskusje na temat pomocy wojskowej UE obejmującej „artylerię i amunicję, obronę powietrzną, broń elektroniczną i długoterminowe programy pomocy, szkolenia i lokalizację przemysłu obronnego” na Ukrainie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w poniedziałek, że jego zdaniem Stany Zjednoczone „będą w stanie znaleźć niezbędne rozwiązania”, aby kontynuować wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

W rozmowie z reporterami wraz z szefem polityki zagranicznej Unii Josepem Borrellem Kułeba powiedział, że Ukraina przeprowadziła szczegółowe dyskusje z prawodawcami zarówno Demokratów, jak i Republikanów.

Opisał decyzję amerykańskich prawodawców o wycofaniu wsparcia finansowego dla Ukrainy z przyjętej w sobotę tymczasowej ustawy budżetowej mającej na celu wstrzymanie zawieszenia działalności rządu federalnego jako „incydent”, a nie systemową zmianę wsparcia.

„Nie uważamy, że wsparcie USA zostało zachwiane, ponieważ Stany Zjednoczone rozumieją, że stawka na Ukrainie to coś znacznie większego, niż tylko Ukraina, chodzi o stabilność i przewidywalność świata” – powiedział Kułeba.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply