Władze Korei Południowej poinformowały we wtorek, że Korea Północna jest gotowa rozpocząć negocjacje na temat denuklearyzacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Jak informuje CNN, szczyt między południowokoreańskim prezydentem Mun Dze Inem a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem ma się odbyć w kwietniu w Panmundżomie w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw.

Kwietniowy szczyt jest wynikiem rozmów jakie miały miejsce podczas dwudniowej wizycie delegacji przedstawicieli Seulu w Pjongjangu, której przewodniczył południowokoreański przewodniczący Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Czung Uj Jong. Czung poinformował, że strony uzgodniły ustanowienie gorącej linii komunikacji, która ma służyć konsultacjom i redukcji napięć. Ustalono również, że prezydent Mun oraz Kim Dzong Un przed kwietniowym szczytem odbędą rozmowę telefoniczną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Korea Północna wyraźnie potwierdziła swoje zobowiązanie do denuklearyzacji i oświadczyła, że nie miałaby powodu do posiadania broni nuklearnej, gdyby bezpieczeństwo reżimu było zagwarantowane oraz gdyby zniknęły zagrożenia militarne wobec Korei Północnej” – poinformował Czung.

Ponadto, przedstawiciele Korei Północnej chcę przeprowadzenia „szczerych rozmów” z Waszyngtonem o potencjalnej denuklearyzacji i normalizacji stosunków bilateralnych. Padła również deklaracja, że Korea Północna w trakcie rozmów nie przeprowadzałaby żadnych testów rakietowych.

Delegacja Korei Południowej przybyła do Pjongjangu w poniedziałek i odbyła spotkanie z Kim Dzong Unem. Byli to najwyżsi rangą urzędnicy z Korei Południowej, którzy spotkali się z północnokoreańskim przywódcą, od momentu gdy objął on władzę w 2011 roku po śmierci swego ojca Kim Dzong Ila.

Podczas wtorkowych rozmów, Kim Dzon Un powiedział, że rozumie stanowisko Seulu w kwestii przeprowadzenia wspólnych manewrów wojskowych z siłami amerykańksimi, które zostały odwołane na czas trwania igrzysk olimpijskich i które miały nastąpić po zakończeniu igrzysk paraolimpisjkich.

„Nasze stanowisko w sprawie wspólnych ćwiczeń wojskowych jest takie, że trudno jest odłożyć ćwiczenia ponownie lub zawiesić je i nie ma ku temu uzasadnienia. Ale Kim powiedział, że rozumie stanowisko Południa” – poinformował członek administracji prezydenta Korei Południowej.

We wtorek prezydent Donald Trump ocenił postęp w rozmowach między Seulem a Pjongjangiem jako „bardzo pozytywny”. Trump nie chciał jednak ujawnić, czy Amerykanie zamierzają domagać się warunków wstępnych przed podjęciem jakichkolwiek bezpośrednich rozmów z Koreą Północną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pjongjang wezwał do zjednoczenia obu Korei

Kresy.pl / Reuters / CNN / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz