Władze Korei Północnej chciałyby zjednoczenia obu państw koreańskich, ale bez mieszania się do tego procesu obcych państw.

Korea Północna wezwała w czwartek wszystkich Koreańczyków „w domu i za granicą” do dokonania „przełomu” w zjednoczeniu kraju bez pomocy innych krajów. – podała agencja Reutera powołując się na północnokoreańskie media państwowe, nazywając oświadczenie władz w Pjongjangu „rzadkim”.

W oświadczeniu wydanym po połączonym spotkaniu rządu i partii politycznych napisano, że wszyscy Koreańczycy powinni „promować kontakty, podróże i współpracę” między oboma państwami koreańskimi. Według Pjongjangu Koreańczycy powinni usilnie zmierzać do rozładowania napięć militarnych i stworzyć pokojowy klimat na Półwyspie Koreańskim.

Jednocześnie zagrożono, że Korea Północna „rozbije” wszystkie wyzwania stojące przed zjednoczeniem Korei. Jako „fundamentalną przeszkodę” dla poprawy stosunków pomiędzy obiema Koreami wskazano napięcia militarne na półwyspie. Oświadczono, że manewry wojskowe z „siłami obcymi” pokazały swoją nieprzydatność dla procesu pokojowego, co było niewątpliwym nawiązaniem do wspólnych ćwiczeń armii Korei Południowej i USA.

W oświadczeniu napisano również, że jego celem jest wsparcie wezwań Kim Dzong Una z jego noworocznego orędzia. Zwrócono uwagę, że rok 2018 jest szczególny dla obu państw koreańskich, ponieważ przypada w nim 70. rocznica powstania KRLD, a w Korei Południowej odbędą się zimowe igrzyska olimpijskie.

Przypomnijmy, że w orędziu noworocznym przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wystąpił z ofertą dialogu wobec południowego sąsiada i zadeklarował wolę wysłania północnokoreańskiej delegacji na zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. Zaproponował organizację pilnego spotkania przedstawicieli obu krajów w celu przedyskutowania udziału północnych Koreańczyków w igrzyskach. 9. stycznia br. na granicy w Panmundżomie doszło do pierwszych od dwóch lat rozmów przedstawicieli obu państw, na którym uzgodniono udział delegacji północnokoreańskiej w igrzyskach.

CZYTAJ TAKŻE: KRLD: wojna na Półwyspie Koreańskim jest przesądzona

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply