Niemcy przekazały Ukrainie pierwsze czołgi podstawowe Leopard 1A5 – czytamy na stronie internetowej niemieckiego rządu.

Jak przekazała w piątek agencja prasowa Unian, Niemcy przekazały Ukrainie pierwsze czołgi podstawowe Leopard 1A5.

O tym informuje komunikat o pomocy wojskowej dla Ukrainy na stronie internetowej niemieckiego rządu. W szczególności na Ukrainę dostarczono już 10 czołgów Leopard 1A5. A w przyszłości kraj planuje przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy kolejnych 100 takich czołgów w ramach wspólnego projektu z Danią.

Dostarczono również kolejnych 20 karabinów maszynowych MG3 do ciężkich pojazdów opancerzonych.

Na początku lipca, minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że w ciągu kilku tygodni Dania i Niemcy przekażą Ukrainie dziesiątki Leopardów 1.

“W najbliższych tygodniach trafią do Ukrainy dziesiątki czołgów bojowych typu Leopard 1 A5 udostępnionych przez Niemcy i Danię. Ponadto dopiero co w maju przygotowaliśmy nowy pakiet pomocy wynoszący 2,7 mld euro, który obejmuje dalsze pilnie potrzebne uzbrojenie, jak kolejne systemy obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM“.

Wcześniej informowaliśmy, że instruktorzy wojskowi z Danii przez całe lato będą szkolić ukraińskie załogi na czołgach Leopard 1. Duńskie Ministerstwo Obrony podaje, że Ukraińcy szkolą się na niemieckich czołgach w wersji 1A5.

Duńscy instruktorzy pracują od kwietnia i będą pracować przez całe lato.

Szkolenie Ukraińców odbywa się w ścisłej współpracy z niemieckimi żołnierzami i robotnikami przemysłowymi w Niemczech.

Duński generał dywizji Arpe Nielsen i major Henning Beck przeprowadzili inspekcję instruktorów z Danii, którzy obecnie szkolą ukraińskich czołgistów na tych pojazdach bojowych.

Podczas swojej wizyty w Berlinie, duński minister obrony Troels Lund Poulsen oświadczył, że Ukraina otrzyma od Danii i Niemiec 100 czołgów Leopard 1. „Darowiznę, której pierwsze dostawy zostaną teraz zrealizowane, można określić jako bardzo dużą” – podkreślił minister, cytowany przez PAP za duńską stacją telewizyjną TV 2. Oprócz samych czołgów, darowizna ta obejmuje również części zamienne oraz amunicję.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply