Maleje szansa na znalezienie pracy dla młodych ludzi z wyższym wykształceniem, co pokazują dane o spadkach zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu, a także o rosnącej specjalizacji tej branży – wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

O 14 proc. spadło w roku po pandemii zatrudnienie osób poniżej 26 roku życia w sektorze usług dla biznesu. “Jeszcze w I kw. 2020 r. ponad 67 tys. osób w tym przedziale wiekowym pracowało w centrach usług SSC, BPO, IT oraz R&D. Natomiast w 2021 r. niecałe 58 tys. młodych osób może pochwalić się zatrudnieniem w sektorze” – wskazują eksperci, cytowani w niedzielę przez PAP.

Ich zdaniem spadek zatrudnienia młodych osób w tym sektorze wpisuje się w szerszy trend negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na sytuację osób wchodzących na rynek pracy. Wskazano, że w przypadku młodych osób spadek zatrudnienia wynosił globalnie 8,7 proc. w porównaniu do 3,7 proc. wśród dorosłych ogółem.

“W Polsce, mimo wzrostu ogólnej liczby zatrudnionych w 2020 r., w najmłodszej grupie wiekowej odnotowano spadek zatrudnienia. W porównaniu z końcem 2019 r. jest 200 tys. mniej zatrudnionych osób w wieku od 15 do 24 lat” – napisano w najnowszym wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE”.

Analitycy PIE uważają, że zmiana struktury wiekowej osób zatrudnionych w centrach usług wspólnych i outsourcingu to po części efekt “rosnącej dojrzałości sektora”. Zaznaczyli, że postępująca specjalizacja utrudnia osobom, które dopiero zaczynają karierę zawodową uzyskanie zatrudnienia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: PIE: W Polsce zatrudnionych jest więcej imigrantów zarobkowych niż w USA czy Niemczech

“Kolejny rok z rzędu spada znaczenie procesów back-office, a rośnie znaczenie procesów middle-office i front-office; następuje zatem transfer od prostych usług administracyjno-operacyjnych w stronę bardziej zaawansowanych usług, takich jak zarządzanie ryzykiem czy prognozowanie” – podkreślili.

Wskazali, że na skutek wspomnianych zjawisk dla młodych osób z wyższym wykształceniem maleje szansa na znalezienie zatrudnienia. “Dotychczas branża SSC, BPO, IT i R&D była chłonnym sektorem dla absolwentów uczelni wchodzących właśnie na rynek pracy” – podkreślili.

Zobacz także: Polska bardzo szybko staje się krajem imigranckim

pap / forsal.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply