W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw UE przyjęli no reżim sankcji unijnych za łamanie praw człowieka – poinformowało PAP źródło unijne. Jest wzorowany na amerykańskiej ustawie Magnitskiego.

Nowy mechanizm ma polegać na możliwości zamrożenia aktywów i zakazie wjazdu na terytorium Unii Europejskiej. Środki byłyby stosowane wobec osób, które są oskarżane o poważne naruszanie praw człowieka. W najbliższych dniach prawo wejdzie w życie (nastąpi to po opublikowaniu w dzienniku urzędowym UE).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE dali w październiku 2019 roku zielone światło dla ram prawnych tego typu. Próba otrucia rosyjskiego opozycjonisty – Aleksieja Nawalnego – przyspieszyła prace nad opisywanymi mechanizmami.

Zobacz także: Ukraina i 6 pozostałych państw przyłączyło się do sankcji UE wobec Białorusi

Grupa ponad 100 eurodeputowanych wezwała na początku września niemiecką prezydencję w Radzie UE oraz szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella do szybkiego przyjęcia mechanizmu sankcyjnego, umożliwiającego pociągnąć do odpowiedzialności osób, które odpowiadają za próbę zabójstwa Nawalnego.

Amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła w 2012 roku tzw. ustawę Magnitskiego. Pozwala ona władzom USA na odmówienie wydania wizy urzędnikom rosyjskim, którzy są oskarżani o przypadki łamania praw człowieka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Parlament Europejski wzywa UE do nałożenia sankcji na Turcję

W 2008 roku prawnik Sieriej Magnitski został aresztowany po ujawnieniu poważnych nadużyć w rosyjskich organach skarbowych, m.in. wyprowadzanie państwowych pieniędzy pod pretekstem zwrotu podatku. Prawnik zmarł w 2009 roku w rosyjskim więzieniu w efekcie złego traktowania (odmawiano mu dostępu do pomocy medycznej). W trakcie pobytu w więzieniu Magnitski był prawdopodobnie torturowany.

pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz