Wasyl Wasyłenko został skazany na 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Sąd miejski w Moskwie skazał w poniedziałek na 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze obywatela Ukrainy Wasyla Wasyłenkę uznając go winnym szpiegostwa – poinformowała agencja informacyjna Interfax powołując się na służbę prasową sądu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wasyłenko został zatrzymany w październiku 2019 roku w Moskwie i początkowo był oskarżony o przemyt niebezpiecznych substancji i broni lub wartości kulturowych i zasobów biologicznych. Wiosną tego roku zarzuty wobec Ukraińca zostały przekwalifikowane na szpiegostwo na rzecz Ukrainy. O sprawie niewiele wiadomo, ponieważ została utajniona; proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Śledztwo przeciwko Wasyłence prowadziła moskiewska FSB, która sprawy do tej pory nie skomentowała.

O tym, że Wasyłenko został aresztowany, opinia publiczna dowiedziała się dopiero w lipcu br., gdy nie odwołał się od decyzji o aresztowaniu i jego przedłużeniu. W areszcie przebywał od momentu zatrzymania.

Prokurator wnioskował o wyrok 16 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze.

54-letni obecnie Wasyl Wasyłenko grał w piłkarskich rozgrywkach na Ukrainie w latach 1992-2001 na pozycji obrońcy. W różnych okresach reprezentował zespoły Tawrija Nowotrojićke, Torpedo Melitopol i Drużba Berdiańsk grające w niższych ligach.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanin Paul Whelan skazany w Rosji za szpiegostwo

Kresy.pl / Interfax / Hromadske / world.segodnya.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz