Tygodniowy przegląd wydarzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Przegląd tygodnia nr 52 z przyczyn technicznych udostępniony będzie jedynie w formie artykułów na naszym portalu. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, do formy mailowej wrócimy już w przyszłym tygodniu.

Tysiące ludzi wyszło na ulice w Europie i poza nią – m.in. w Australii – w sobotę i niedzielę, aby zaprotestować przeciwko nowym restrykcjom pandemicznym; w Niemczech eutanazji poddać się będą mogły tylko osoby zaszczepione; w środę w tym kraju weszły w życie również przepisy wymagające szczepienia lub negatywnego wyniku testu od wszystkich pracowników; w Australii wojsko będzie transportować zarażonych koronawirusem do “obozów kwarantanny”.

Pandemia

Tysiące ludzi wyszło na ulice w Europie i poza nią – m.in. w Australii – w sobotę i niedzielę, aby zaprotestować przeciwko nowym restrykcjom pandemicznym.

Na ulice Brukseli wyszło około 35 tys. osób. Manifestanci protestowali przeciwko obostrzeniom, w tym wymogowi okazania zaświadczenia o szczepieniu w miejscach publicznych, takich jak restauracje. Niektórzy protestujący zaczęli odpalać w stronę policji fajerwerki. Mundurowi w odpowiedzi użyli armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Około 30 tys. przeciwników obostrzeń protestowało na ulicach Wiednia przeciwko wprowadzonemu w Austrii w piątek 10-dniowemu zamknięciu (tzw. lockdownowi) i obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19.

W Austrii od 1 lutego 2022 roku na osoby niezaszczepione przeciwko koronawirusowi władze będą mogły nałożyć grzywnę do 3600 euro. Grzywna do 1450 euro grozić będzie osobom, które nie zaszczepią się dawką „przypominającą”. Taki poziom kary można znaleźć w projekcie ustawy Ministerstwa Zdrowia, która ma na celu wprowadzenie wymogu szczepień w systemie ochrony zdrowia.

Setki protestujących zgromadziły się również w piątek wieczorem w Rotterdamie, by pokazać swój sprzeciw wobec rządowych planów związanych z przepustkami sanitarnymi oraz dodatkowymi obostrzeniami, wedle których wstęp na wydarzenia kulturalne czy sportowe, ale także możliwość korzystania z restauracji czy kawiarni, miałyby tylko osoby zaszczepione i ci, którzy wyzdrowieli z Covid-19. Łącznie siedem osób zostało rannych, a 51 aresztowanych w nocy potępionej przez burmistrza Rotterdamu jako „orgia przemocy”. Dwie osoby zmarły. W efekcie w całej Holandii doszło do protestów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W Irlandii Północnej kilkaset osób sprzeciwiających się paszportom szczepionkowym protestowało w sobotę przed ratuszem w Belfaście. Rząd Irlandii Północnej zagłosował w tym tygodniu za wprowadzeniem certyfikatów szczepień dla wstępu do klubów nocnych, barów i restauracji od 13 grudnia.

W Chorwacji tysiące protestujących zgromadziły się w Zagrzebiu.

We Włoszech 3 tys. osób (wedle informacji podawanych przez media, na nagraniach widoczne jest znacznie liczniejszy tłum) wdarło się do Circus Maximus, w którym w starożytności Rzymianie wystawiali popularną rozrywkę, protestując przeciwko certyfikatom „Zielonej Przepustki” wymaganym w miejscach pracy, restauracjach, kinach, teatrach, obiektach sportowych pociągach i autobusach dalekobieżnych.

W Danii około 1000 osób protestowało przeciwko rządowym planom przywrócenia przepustki COVID dla urzędników służby cywilnej.

W trzecią rocznicę powstania ruchu „żółtych kamizelek” jego zwolennicy wyszli w sobotę na ulicę wielu miast Francji, aby wyrazić swój sprzeciw wobec rosnących podatków, inflacji, niskich emerytur oraz paszportów sanitarnych. W Paryżu doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego.

Niemieckie Stowarzyszenie Eutanazji poinformowało, że od tej pory eutanazji mogą być poddawane wyłącznie osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy. Dodatkowo wymagany jest przed spotkaniem test. W środę w tym kraju weszły w życie również przepisy wymagające szczepienia lub negatywnego wyniku testu od wszystkich pracowników.

Minister Terytorium Północnego Australii Michael Gunner przekazał, że użyje wojska w celu przymusowego transportowania ciężarówkami wszystkich osób z pozytywnym wynikiem testów COVID wraz z ich bliskimi do „obozów kwarantanny”. Ponadto ogłoszono przetarg na dodatkowe „obozy kwarantanny” dla Aborygenów, którzy nie mogą się jej poddać w domu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply