Siedem osób zostało rannych w Rotterdamie w czasie protestów przeciwko zaostrzeniom ograniczeń, wprowadzanych przez władze w związku z pandemią koronawirusa.

Setki protestujących zgromadziły się w piątek wieczorem, by pokazać swój sprzeciw wobec rządowych planów związanych z przepustkami sanitarnymi oraz dodatkowymi obostrzeniami, wedle których wstęp na wydarzenia kulturalne czy sportowe, ale także możliwość korzystania z restauracji czy kawiarni, miałyby tylko osoby zaszczepione i ci, którzy wyzdrowieli z Covid-19.

Holandia nałożyła trzytygodniową częściową blokadę kraju w zeszłym tygodniu.

Łącznie siedem osób zostało rannych, a co najmniej 20 aresztowanych w nocy potępionej przez burmistrza Rotterdamu jako „orgia przemocy”.

„Są ofiary w związku z oddanymi strzałami” – poinformowała holenderska policja. W późniejszym komunikacie przekazano, że ranni zostali także funkcjonariusze. Do Rotterdamu ściągnięto funkcjonariuszy z całego kraju. W mieście rozmieszczono oddziały prewencyjne i armatki wodne.

Protestujący rzucali kamieniami w policjantów oraz podpalali radiowozy.

Policja twierdzi, że mundurowi oddali najpierw strzały ostrzegawcze a następnie kolejne. W przypadku jednej osoby nie jest jasne, w jaki sposób odniosła obrażenia. W czasie zamieszek dokonano także dziesiątek zatrzymań.

Burmistrz miasta wydał dekret nadzwyczajny, zakazujący przebywania w miejscu zamieszek oraz na dwóch stacjach kolejowych, w tym dworcu głównym. Pociągi do Rotterdamu zostały zawieszone – przywrócono je dopiero w sobotę w godzinach porannych.

Jak informowaliśmy. około 30 tys. przeciwników obostrzeń protestowało na ulicach Wiednia przeciwko wprowadzonemu w Austrii w piątek 10-dniowemu zamknięciu (tzw. lockdownowi) i obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19.

Demonstranci (głównie zwolennicy Austriackiej Partii Wolności – FPÖ) manifestowali swój sprzeciw wobec decyzji rządu o wprowadzeniu od najbliższego poniedziałku serii obostrzeń, jak zakaz opuszczania domu poza wyjściem na zakupy spożywcze, po poradę lekarską i z potrzeby wykonania ćwiczeń fizycznych.

Wiedeńczykom nie spodobało się także odwołanie imprez kulturalnych, zamknięcie punktów handlowych poza oferującymi produkty żywnościowe i nałożenie obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 na wszystkich, dla których preparaty są dostępne. Austria jako pierwszy kraj europejski ponownie wprowadziła tzw. lockdown.

Osoby, które odmówią szczepienia, mogą zostać ukarane grzywnami administracyjnymi, które mogą zostać zamienione na karę pozbawienia wolności.

Kresy.pl / bbc.com / rp.pl 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply