Palestyńskie szpitale na niektórych obszarach Zachodniego Brzegu są przepełnione, a oddziały intensywnej terapii zajęte w niemalże 100 proc. przez pacjentów z Covid-19 – powiedział we wtorek premier Autonomii Palestyńskiej Mohammad Sztajeh.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni palestyńskie miasta wprowadziły lockdowny, aby kontrolować gwałtowne wzrosty infekcji koronawirusem. „Poziom zapełnienia szpitali wynosi w niektórych obszarach ponad 100 proc.” – powiedział Mohammad Sztajeh w Ramallah, jednym z miast na Zachodnim Brzegu, cytowany przez agencję „Reuters”.

„Liczba zakażeń i zgonów rośnie każdego dnia, co zmusza nas do podjęcia surowych, bezpośrednich i bezprecedensowych środków” – podkreślił.

Agencja zwraca uwagę, że obszary Zachodniego Brzegu i Gazy są zamieszkałe przez  5,2 miliona Palestyńczyków. Do tej pory wspomniane terytoria otrzymały jedynie 34 700 dawek szczepionek przeciw Covid-19. Pochodziły one z małych darowizn od Izraela i Rosji. 20 tys. dawek przesłały do Gazy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Medium zauważa, że w tym samym czasie ograniczenia powoli znosi Izrael. Jest to spowodowane wyjątkowo szybką kampanią szczepień.

W Izraelu 53 proc. populacji przyjęło jedną dawkę szczepionki firm Pfizer/BioNTech. Obie dawki otrzymało 38 proc. populacji.

Kontrast nie pozostał niezauważony wśród Palestyńczyków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Medium informuje, że w poniedziałek Izrael rozszerzył swój program szczepień na robotników palestyńskich, którzy pracują w Izraelu i jego osadach na Zachodnim Brzegu.

Wielu Palestyńczyków argumentuje, że Izrael zaniedbuje swoje zobowiązania jako państwa, które okupuje poszczególne terytoria palestyńskie.

Strona izraelska argumentuje, że na mocy tymczasowych porozumień pokojowych, które zostały podpisane w Oslo w latach 90., Autonomia Palestyńska jest odpowiedzialna za szczepienie swojej ludności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Izrael zatwierdza budowę kolejnych nielegalnych osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu

Agencja „Reuters” podkreśla, że wielu Palestyńczyków wyraża niezadowolenie z kampanii szczepień, która jest prowadzona przez palestyńskie władze. W ubiegłym tygodniu palestyńskie władze znalazły się w ogniu krytyki ze strony organizacji zajmujących się prawami człowieka, ponieważ przyznały, że 10 proc. szczepionek przeciw Covid-19, które zostały dostarczone do Autonomii Palestyńskiej, trafiło do VIP-ów.

reuters.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz