Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało w czwartek, że plan zbudowania kolejnych osiedli na okupowanym terytorium Zachodniego Brzegu Jordanu został zatwierdzony.

Izraelska komisja planowania miała wydać zgodę na konstrukcję 1800 budynków na terenie palestyńskich ziem – informowało w czwartek Deutsche Welle. Zgoda została wyrażona na prośbę ministra obrony, Naftaliego Benneta.

“Nie będziemy czekać, będziemy działać” – mówił minister. “Nie oddamy Arabom nawet cala izraelskiej ziemi, ale żeby to zapewnić musimy budować”.

Czwartkowe ogłoszenie jest już drugą w tym tygodniu zapowiedzią rozszerzania nielegalnej zabudowy na terenie Zachodniego Brzegu Jordanu. We wtorek, premier Izraela ogłosił, że nowe 3500 zabudować zostanie skonstruowanie w rejonie między Jerozolimą i Jerychem.

Izrael nieustannie łamie międzynarodowe postanowienia w sprawie Autonomii Palestyńskiej. W proceder zamieszane są też międzynarodowe firmy. Lista zawiera 112 nazw firm, których postawa “wnosi obawy o przestrzeganie praw człowieka”. Znajdują się na niej zarówno lokalne firmy, jak i międzynarodowe korporacje takie jak Airbnb, TripAdvisor czy Expedia zajmujące się planowanie podróży, giganci z zakresu elektroniki jak Motorolla, a także firmy zajmujące się infrastrukturą, France’s Egil Rail czy JC Bamford Excavators

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W stosunku do firm, działających na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu, zareagował także Trybunał Sprawiedliwości UE. Wyrokiem z listopada 2019 roku stwierdził, że produkty spożywcze pochodzące z terytoriów okupowanych muszą być opatrzone etykietą miejsca ich pochodzenia.

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach. Społeczność międzynarodowa sprzeciwia się budowie nowych osiedli a wiele państw uznaje je za nielegalne. Dzisiaj około 700 tysięcy Żydów, 10% populacji żydowskiej w Izraelu, żyje na tych dwóch obszarach.

Kresy.pl/DW.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply