Izrael obiecał, że przekaże Palestynie 5 tys. dawek szczepionki na koronawirusa dla zaszczepienia pracowników służby zdrowia.

Jak podaje BBC, biuro ministra obrony Izraela Benny’ego Gantza potwierdziło w niedzielę, że Izrael dokona transferu 5 tys. dawek szczepionki do Autonomii Palestyńskiej. Szczepionki zostaną podane palestyńskim pracownikom służby zdrowia.

BBC zauważyło, że Izrael ma jeden z najbardziej zaawansowanych programów szczepień na świecie, a Palestyńczycy z okupowanego Zachodniego Brzegu i Gazy jeszcze nie otrzymali żadnych szczepionek.

W Izraelu dwie dawki podano już około 1,7 mln osób, czyli prawie 20% populacji. Ponad 3 miliony ludzi otrzymało pierwszą dawkę. Izrael jest liderem akcji szczepionkowej na świecie dzięki specjalnej umowie z firmą Pfizer – w zamian za szybkie dostarczenie preparatu państwo dostarcza producentowi szczepionki istotne dane medyczne.

Ani Zachodni Brzeg, gdzie mieszka 2,7 mln Palestyńczyków, ani Gaza z 1,8 mln mieszkańców nie rozpoczęły jeszcze programów szczepień. Urzędnicy służby zdrowia w Palestynie twierdzą, że negocjowane są umowy na dostawy szczepionek, ale nie jest jasne, kiedy trafią one do Palestyny. Palestyńczycy dostali kilka tysięcy szczepionek wyprodukowanych w Rosji, ale nie jest jasne, co się z nimi stało.

Jak pisaliśmy, władze Autonomii Palestyńskiej oskarżyły Izrael o uchylanie się od obowiązku zapewnienia dostępności szczepionek na okupowanym palestyńskim terytorium. Ich zdaniem stanowi to rasową dyskryminację. Izrael krytykowała także z tego powodu Amnesty International. Zdaniem ekspertów ONZ Izrael jest odpowiedzialny za zapewnienie równego dostępu do szczepionek dla Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu. Izrael wskazuje jednak, że porozumienia z Oslo z 1993 i 1995 roku oddają nadzór nad zdrowiem publicznym Autonomii Palestyńskiej. Palestyńczycy odpowiadają, że porozumienia te mówią również, że Izrael powinien współpracować w zwalczaniu epidemii i chorób zakaźnych.

Kresy.pl / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply