Wiktor Juszczenko, odchodząc ze stanowiska prezydenta Ukrainy, nagrodził różnymi odznaczeniami i tytułami ponad 200 osób. Decyzje zapadły w ciągu 5 tygodni: między pierwszą turą wyborów a końcem kadencji. Wiele z nich budzi wątpliwości.

Około jednej trzeciej prezydenckich dekretów zostało utajnionych. Ich teksty są ujawniane dopiero teraz. Jak się okazuje, Wiktor Juszczenko nagradzał wszystkich – od znanych działaczy po zwykłych pracowników. Według portalu „Ukraińska Prawda”, niektóre dekrety były wydawane niezgodnie z prawem, na przykład stopień generała był nadany osobie, która nie była do tego uprawniona.

Część decyzji budzi inne wątpliwości. Na przykład prezes Narodowego Banku Ukrainy Wołodymyr Stelmach otrzymał order Jarosława Mądrego za „znaczący wkład w rozwój systemu bankowego i polityki pieniężnej na Ukrainie”. „Ukraińska Prawda” zauważa, że to za jego prezesury doszło do spadku wartości hrywny. Nagrodzonym tym samym orderem został też szef jednej z dyrekcji kolei państwowych, który jeszcze 5 lat temu był przesłuchiwany w związku z defraudacją państwowych pieniędzy.

Innym dekretem Wiktor Juszczenko przyznał nagrody państwowe 184 osobom naraz. Znaleźli się wśród nich prezes Narodowego Stowarzyszenia Mleczarzy Ukrainy czy dyrektor fabryki wyrobów z żelazobetonu. Ustępujący prezydent nie pominął nawet kierownika jednej z baz samochodowych instytucji zarządzającej mieniem jego sekretariatu.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz