Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Dmytro Jarosz, były lider Prawego Sektora, zwrócił się do Polaków. Napisał, że Polacy „na ukraińskiej ziemi” byli okupantami, a Ukraińcy mieli „absolutne prawo” niszczyć najeźdźców i agresorów. (more…)
Aleksandr Łukaszenko oświadczył 6 czerwca w Grodnie, że białoruskie wojska nie wezmą udziału w bezpośrednich działaniach bojowych na Ukrainie. Jednocześnie zapewnił, że Mińsk pozostaje wojskowym sojusznikiem Rosji i jest gotów jej bronić. (more…)
Amerykańskie siły zbrojne nadal czekają na wytyczne Pentagonu w sprawie realizacji zapowiedzi Donalda Trumpa o wysłaniu 5 tys. żołnierzy do Polski — podała Associated Press, powołując się na dwóch urzędników resortu obrony USA. Według agencji nagłe zmiany decyzji dotyczących wojsk w Europie mogą kosztować amerykańskich podatników miliony dolarów i wywołały niepewność wśród żołnierzy.
Według AP zamieszanie zaczęło się w maju, gdy Trump zapowiedział skierowanie 5 tys. amerykańskich żołnierzy do Polski zaledwie kilka tygodni po tym, jak nakazał zmniejszenie liczebności wojsk USA w Europie. Miało to nastąpić po sporze z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem dotyczącym wojny z Iranem. Administracja Trumpa utrzymuje, że redukcje obecności wojskowej w Europie były planowane od dawna i koordynowane z sojusznikami.
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odniosła się w poniedziałek w RMF FM do piątkowej wypowiedzi wiceministra nauki Andrzeja Szeptyckiego o UPA i Żołnierzach Wyklętych. Polityk Polski 2050 skrytykowała dziennikarkę Dorotę Gawryluk, która wcześniej pytała, jak to możliwe, że „człowiek o pochodzeniu ukraińskim, reprezentujący ukraińskie interesy” jest wiceministrem w polskim rządzie.
Podczas gdy PKB eurolandu spadł, Polska utrzymała się w ścisłej czołówce Unii Europejskiej pod względem tempa wzrostu gospodarczego, chociaż również zanotowała lekki spadek. Według GUS polska gospodarka odnotowała 3,5 proc. rok do roku.
W pierwszym kwartale 2026 roku produkt krajowy brutto strefy euro spadł o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, a w całej Unii Europejskiej obniżył się o 0,1 proc. – wynika z drugiego szacunku opublikowanego przez Eurostat.
Dane okazały się gorsze od oczekiwań rynku. Konsensus dla strefy euro zakładał wzrost PKB o 0,1 proc. kwartał do kwartału.
W niedzielę odbywały się także wybory w częściowo uznawanej Republice Kosowa. Były to już trzecie wybory parlamentarne w ciągu 18 miesięcy.
Poprzednie wybory do parlamentu częściowo uznawanej republiki odbyły się w lutym. W niedzielę miały miejsce kolejne wobec niemożności wyłonienia nowego stabilnego rządu, a nawet wybrania nowego prezydenta w związku z końcem kadencji Vjosy Osmani. W niedzielę znów zwyciężyła parti Samostanowienie (LVV), uzyskując 42,9 proc. proc. Wynik jest słabszy o ponad 8 punktów procentowych nie w poprzednich wyb
Demokratyczna Partia Kosowa (PDK) reprezentująca kręgi dawnych przywódców Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK) otrzymała 21,1 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Demokratyczna Liga Kosowa, dawna opozycja wobec wieloletnich rządów PDK z 17,5 proc. głosów urosło o 4 pkt proc.
Cóż, Orange woli kilkaset milionów klientów arabskich od kilku milionów żydowskich. Prosta kalkulacja.