Cena za metr kw. zbliża się na warszawskim rynku do 11,5 tys. zł – przekazała w piątek firma doradcza CBRE. W relacji rok do roku ceny mieszkań w stolicy są wyższe o 10,9 proc.

Eksperci zwracają uwagę, że ceny mieszkań w Warszawie nadal rosną. W okresie od lipca do września br. przeciętna cena sprzedanych mieszkań przekroczyła 11 tys. za m kw. i zbliżyła się do 11,5 tys. za m kw. – wskazuje PAP, powołując się na analizę CBRE.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wskazano, że ceny ofertowe pozostają na poziomie powyżej 12 tys. za m kw. i pną się do góry. „W porównaniu do poprzedniego kwartału urosły o 1,2 proc., a w relacji rok do roku są wyższe o 10,9 proc.” – podkreślono.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Według CBRE w okresie pandemii największy wzrost cen mieszkań wprowadzanych po raz pierwszy do sprzedaży miał miejsce na przełomie 2020 i 2021 roku. Jego przyczyną był przede wszystkim wzrost kosztów budowy, w tym materiałów budowlanych.

Przypomnijmy, że w drugim kwartale 2020 roku, w większości państw członkowskich Unii Europejskiej, ceny mieszkań, mierzone za pomocą Wskaźnika Cen Mieszkań (HPI), wzrosły o 5,0% w strefie euro i o 5,2% w UE w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów w Unii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według październikowych danych z Eurostatu, urzędu statystycznego Unii Europejskiej, w większości państw członkowskich ceny mieszkań wzrosły o 5,0% w strefie euro i o 5,2% w UE w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największe roczne wzrosty cen nieruchomości mieszkaniowych w drugim kwartale 2020 roku odnotowano w Luksemburgu (+ 13,3%), Polsce (+ 10,9%) i Słowacji (+ 9,7%), podczas gdy ceny spadły na Węgrzech (-5,6%) i na Cyprze (-2,9%).

Zobacz także: Zagraniczne fundusze hurtowo kupują mieszkania w Polsce. Prowadzi to do wzrostu cen

forsal.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz