Rosyjskie Su-30SM i Su-24M ćwiczą tankowanie w powietrzu w rejonie Kaliningradu [+VIDEO]

Załogi wielozadaniowych myśliwców Su-30SM i bombowców taktycznych Su-24M z lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej ćwiczyły tankowanie w powietrzu z latającej cysterny Ił-78.

Jak podało kilka dni temu rosyjskie ministerstwo obrony, w trakcie prowadzonego szkolenia bojowego, załogi wielozadaniowych myśliwców Su-30SM i bombowców taktycznych Su-24M przećwiczyły tankowanie w powietrzu z latającej cysterny Ił-78 rosyjskich sił powietrznych. Tym samym, w ćwiczeniach uczestniczyły morskie warianty samolotów bojowych, podczas gdy samolot tankujący pochodził z Centralnego Okręgu Wojskowego.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Według oficjalnego komunikatu, do dopracowania tego elementu działania w ramach szkolenia przydzielono ponad 15 samolotów lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej. Zaznaczono, że tankowanie w powietrzu prowadzone jest zarówno w dzień, jak i w nocy, pojedynczo i w parach. Ponadto, strona rosyjska podkreśla, że takie tankowanie jest koniecznym elementem przygotowania pilotów lotnictwa morskiego, pozwalającym na wykonywanie wyznaczonych zadań w dużej odległości od miejsc bazowania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosjanie zamieścili też oficjalne nagranie, mające ilustrować prowadzenie opisywanych ćwiczeń, które miały potrwać do końca tego tygodnia. Widać na nim moment startu Ił-78, a także samolotów Su-30SM i Su-23M. Te ostatnie miały startować z jednej z baz na obszarze obwodu kaliningradzkiego. W dalszej części widać parę Su-30SM przystępujących do równoległego tankowania w powietrzu. Z boku jednego z nich widać napis „Czerniechowsk”, to nazwa jednego z miast w obwodzie kaliningradzkim, gdzie zlokalizowana jest baza lotnictwa wojskowego. Pokazano też Su-24M, który najwyraźniej właśnie zakończył tankowanie.

Zobacz także: Serbia: systemy Pancyr-S ćwiczyły zwalczanie śmigłowców-dronów [+VIDEO]

Wcześniej informowaliśmy, że zgodnie z planami rosyjskiego resortu obrony, wszystkie rosyjskie myśliwce Su-30 mają zostać zmodernizowane do wersji SM2 „Super Suchoj”. Modernizacja do poziomu SM2 oznacza, że wszystkie tego typu maszyny mają otrzymać nowoczesne radary Ibris, nowe silniki o zwiększonej manewrowości AL41F-1C. Oprócz tego Su-30 otrzymają też nowy arsenał w postaci nowych kierowanych rakiet i bomb. Modernizacja obejmie maszyny nie tylko Sił Powietrzno-Kosmicznych, ale też Marynarki Wojennej. Prace modernizacyjne mają zostać przeprowadzone przed końcem 2027 r.

W lipcu br. podczas manewrów nad Morzem Czarnym rosyjskie samoloty bojowe, w tym lotnictwa morskiego Floty Czarnomorskiej (myśliwce wielozadaniowe Su-30SM i bombowce taktyczne Su-24M), ćwiczyły ataki bombowe i rakietowe na okręty wojenne pozornego przeciwnika. Równocześnie trwały wielkie manewry morskie NATO Sea Breeze 2021, z udziałem Ukraińców.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz