Rosyjskie Su-30SM i Su-24M ćwiczą tankowanie w powietrzu w rejonie Kaliningradu [+VIDEO]

Załogi wielozadaniowych myśliwców Su-30SM i bombowców taktycznych Su-24M z lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej ćwiczyły tankowanie w powietrzu z latającej cysterny Ił-78.

Jak podało kilka dni temu rosyjskie ministerstwo obrony, w trakcie prowadzonego szkolenia bojowego, załogi wielozadaniowych myśliwców Su-30SM i bombowców taktycznych Su-24M przećwiczyły tankowanie w powietrzu z latającej cysterny Ił-78 rosyjskich sił powietrznych. Tym samym, w ćwiczeniach uczestniczyły morskie warianty samolotów bojowych, podczas gdy samolot tankujący pochodził z Centralnego Okręgu Wojskowego.

Według oficjalnego komunikatu, do dopracowania tego elementu działania w ramach szkolenia przydzielono ponad 15 samolotów lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej. Zaznaczono, że tankowanie w powietrzu prowadzone jest zarówno w dzień, jak i w nocy, pojedynczo i w parach. Ponadto, strona rosyjska podkreśla, że takie tankowanie jest koniecznym elementem przygotowania pilotów lotnictwa morskiego, pozwalającym na wykonywanie wyznaczonych zadań w dużej odległości od miejsc bazowania.

Rosjanie zamieścili też oficjalne nagranie, mające ilustrować prowadzenie opisywanych ćwiczeń, które miały potrwać do końca tego tygodnia. Widać na nim moment startu Ił-78, a także samolotów Su-30SM i Su-23M. Te ostatnie miały startować z jednej z baz na obszarze obwodu kaliningradzkiego. W dalszej części widać parę Su-30SM przystępujących do równoległego tankowania w powietrzu. Z boku jednego z nich widać napis „Czerniechowsk”, to nazwa jednego z miast w obwodzie kaliningradzkim, gdzie zlokalizowana jest baza lotnictwa wojskowego. Pokazano też Su-24M, który najwyraźniej właśnie zakończył tankowanie.

Zobacz także: Serbia: systemy Pancyr-S ćwiczyły zwalczanie śmigłowców-dronów [+VIDEO]

Wcześniej informowaliśmy, że zgodnie z planami rosyjskiego resortu obrony, wszystkie rosyjskie myśliwce Su-30 mają zostać zmodernizowane do wersji SM2 „Super Suchoj”. Modernizacja do poziomu SM2 oznacza, że wszystkie tego typu maszyny mają otrzymać nowoczesne radary Ibris, nowe silniki o zwiększonej manewrowości AL41F-1C. Oprócz tego Su-30 otrzymają też nowy arsenał w postaci nowych kierowanych rakiet i bomb. Modernizacja obejmie maszyny nie tylko Sił Powietrzno-Kosmicznych, ale też Marynarki Wojennej. Prace modernizacyjne mają zostać przeprowadzone przed końcem 2027 r.

W lipcu br. podczas manewrów nad Morzem Czarnym rosyjskie samoloty bojowe, w tym lotnictwa morskiego Floty Czarnomorskiej (myśliwce wielozadaniowe Su-30SM i bombowce taktyczne Su-24M), ćwiczyły ataki bombowe i rakietowe na okręty wojenne pozornego przeciwnika. Równocześnie trwały wielkie manewry morskie NATO Sea Breeze 2021, z udziałem Ukraińców.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply