W sobotę na terytorium Polski próbowały się nielegalnie przedostać 32 osoby. To obywatele Kongo, Kamerunu, Gwinei i Tunezji. Straż Graniczna poinformowała także, że za pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano dwie osoby – obywateli Turcji i Mołdawii. Grozi im od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

W dn.04.06 na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 32 os. – m.in. ob. Kongo, Kamerunu, Gwinei i Tunezji. Zdarzenia były na odcinkach #PSGPłaska #PSGBiałowieża #PSGKuźnica #PSGNowyDwór #PSGDubiczeCerkiewne Zatrzymano 2 os. za pomocnictwo ob. Turcji i Mołdawii – przekazała Straż Graniczna w niedzielnym komunikacie. 

Zobacz także: Hajnówka: Gruzin-kurier imigrantów zaatakował kijem bejsbolowym policjantkę

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował w ubiegłym tygodniu, że powstało już 120 km zapory na granicy z Białorusią. Prace prowadzone są jednocześnie na kilku odcinkach granicy. Kolejne elementy ogrodzenia powstają między innymi na terenie podległym placówkom Straży Granicznej w Kuźnicy, Mielniku, Narewce, Michałowie oraz Białowieży.

Jak pisaliśmy, na początku roku Straż Graniczna informowała, że zakończenie budowy muru na polsko-białoruskiej granicy przewidywane jest na czerwiec 2022 roku.

Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy ws. budowy zapory na granicy z Białorusią. Zakładał on stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej m.in. w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1,615 mld złotych, w tym 1,5 mld na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Ustawa weszła w życie z końcem października ubiegłego roku. Na jej mocy powołano pełnomocnika do spraw budowy zapory oraz zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

Zobacz także: Białoruskie służby obrzuciły kamieniami Straż Graniczną

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply