Gruzin przyłapany przez funkcjonariuszy Policji z Hajnówki na przewozie nielegalnych imigrantów usiłował zaatakować kijem bejsbolowym policjantkę.

Jak podaje Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce (woj. podlaskie), do kolejnego zatrzymania kuriera nielegalnych imigrantów doszło w środę po północy. Policjanci patrolując miasto zauważyli bus marki FIAT przejeżdżający szybko  przez rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego i Warszawskiej, i postanowili go skontrolować.

Kierowca fiata widząc jadący za nim radiowóz przyspieszył, a następnie skręcił w ulicę Kochanowskiego. Przy jednej z posesji gwałtownie zahamował, drzwi od przestrzeni ładunkowej pojazdu odsunęły się i wybiegły z niej osoby, które uciekły w głąb pobliskiego podwórka.

Gdy policjanci podbiegli do busa, kierujący nim mężczyzna niespodziewanie wyszedł przez drzwi od strony pasażera i kijem bejsbolowym zaatakował interweniującą policjantkę. Zamachnął się, jednak został szybko obezwładniony. Był to 36-letni obywatel Gruzji.

Gruzin osobliwie tłumaczył swoje zachowanie – twierdził, że do Hajnówki przyjechał po meble i nie wie w jaki sposób w przestrzeni ładunkowej znalazły się jakieś osoby. Sięgnięcie po kij bejsbolowy tłumaczył obawą przed osobami, które wybiegły z jego busa. Został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

Osoby, które uciekły z pojazdu, zostały zatrzymane po kilkudziesięciu minutach w pobliskim lesie. Było to dwóch obywateli Jemenu oraz jeden obywatel Syrii, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. Policjanci przekazali migrantów Straży Granicznej.

Obywatel Gruzji usłyszał zarzuty pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy oraz czynnej napaści na funkcjonariusza Policji. Grozi mu nawet do 10 lat pozbawienia wolności. W piątek o jego dalszym losie miał zadecydować sąd.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w grudniu ub. roku portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili prawie 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego).

Dane z 14 grudnia ub. roku wskazywały, że wśród osób zatrzymanych od początku 2021 roku  za pomocnictwo dominowali głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób.

Kresy.pl / hajnowka.policja.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply