Prawnicy Donalda Trumpa przekonywali w piątek, że Demokraci nie dostarczyli żadnych dowodów, że były prezydent podżegał do zamieszek w Kapitolu w zeszłym miesiącu – poinformował Reuters. Oskarżyli także Demokratów o wykorzystywanie procesu do „wyrównania rachunków”.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Prawnicy Donalda Trumpa przekonywali w piątek, że Demokraci nie dostarczyli żadnych dowodów, że były prezydent podżegał do zamieszek w Kapitolu w zeszłym miesiącu, oskarżyli ich także, że wykorzystują drugi proces o impeachment, aby wyrównać polityczne rachunki.

Trump jest sądzony w senacie Stanów Zjednoczonych pod zarzutem podżegania do zamieszek 6 stycznia. Tego dnia doszło do szturmu siedzibę Kongresu w Waszyngtonie w celu powstrzymania ustawodawców przed potwierdzeniem zwycięstwa wyborczego prezydenta Joe Bidena. W wyniku zamieszek zginęło pięć osób, w tym jeden policjant.

Prawnicy Trumpa argumentowali, że jego uwagi, w tym ogniste przemówienie tego dnia wzywające kibiców do „walki jak diabli” o zaprzestanie certyfikacji, były chronione przez pierwszą poprawkę do konstytucji USA, która zapewnia prawo do wolności słowa.

„Twierdzenie, że prezydent w jakikolwiek sposób chciał, pragnął lub zachęcał do bezprawnych lub brutalnych zachowań, jest niedorzecznym i potwornym kłamstwem” – powiedział Michael van der Veen, jeden z prawników Trumpa.

Senat zakończył posiedzenie o godzinie 18:29. Ostateczne głosowanie w sprawie skazania może nastąpić już w sobotę.

Podczas dyskusji Demokratyczni członkowie Izby Reprezentantów przedstawili filmy i tweety, które, jak powiedzieli, dały do ​​zrozumienia, że ​​Trump przygotował podstawy pod przemoc, fałszywie twierdząc, że wyniki wyborów były sfałszowane i podżegając swoich zwolenników retoryką na długo przed 6 stycznia.

Zwrócili uwagę, że wezwał tłum do Waszyngtonu, wydał tłumowi rozkazy przemarszu i nie zrobił nic, aby powstrzymać przemoc rozgrywającą się. Ich zdaniem prośba o pokojowe działanie go „nie rozgrzeszyła”.

„Okradasz bank, a wychodząc przez drzwi, krzyczysz:„ Szanuj własność prywatną! To nie jest obrona przed napadem na bank” – powiedziała Demokratyczna reprezentant Jamie Raskin. Demokraci raczej nie uzyskają wyroku skazującego, ponieważ niewielu republikańskich senatorów wystąpiło przeciwko Trumpowi, który pozostaje popularny wśród republikańskich wyborców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zespół Trumpa odtworzył około 10-minutowy film pokazujący prominentnych Demokratów używających słowa „walka” w przemówieniach politycznych.

„Nie zrobiliście nic złego” – powiedział prawnik Trumpa, David Schoen, zwracając się do Demokratów. „To słowo, którego używają ludzie, ale proszę, powstrzymajcie hipokryzję”. Zespół obrony Trumpa przedstawił również proces o impeachment jako niewiele więcej niż wynik politycznego polowania na czarownice.

Senatorowie starali się potwierdzić, czy Trump wiedział, że wiceprezydent Mike Pence, który przewodniczył certyfikacji, był zagrożony atakiem Kapitolu, kiedy wysłał krytykującą go wiadomość na Twitterze. Republikański senator Tommy Tuberville stwierdził, że przed tym momenetem powiedział Trumpowi przez telefon, że Pence został już ewakuowany z senatu dla jego bezpieczeństwa.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz