Obchody Święta Niepodległości Polski na Litwie

1 listopada przypada 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne obchody tego narodowego święta, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych Polski, od lat są organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie. Święto Niepodległości Polski będzie obchodzone również na na Litwie, głównie na Wileńszczyźnie, skąd pochodził Józef Piłsudski, ale także w innych regionach, gdzie mieszkają litewscy Polacy.

Na Litwie 11 listopada (poniedziałek) nie jest dniem wolnym od pracy, więc obchody rozpoczną się już w niedzielę, 10 listopada. Tego dnia o 13.30 Wileński Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie oraz Wielofunkcyjny Ośrodek Kultury w Rudominie zapraszają na koncert poezji i pieśni patriotycznej „Powstała, by żyć…“. Na scenie ośrodka kultury w Rudominie wystąpią: zespół „Rudomianka“, Polskie Studio Teatralne w Wilnie, wychowankowie Szkoły Sztuk Pięknych w Rudominie i uczniowie polskiego Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca.
Pół godziny wcześniej, o 13.00 również w Ławaryszkach rozpocznie się koncert z okazji Święta Niepodległości Polski . W Szkole Średniej w Ławaryszkach wystąpią: Zespół Wokalny „Barwy podwileńskie“, Zespół Tańca „Truskaweczka“ oraz inne zespoły szkolne i przedszkolne.
W Wilnie obchody święta narodowego odbędą się w Domu Kultury Polskiej, także w niedzielę, 10 listopada. O 17.00 w holu DKP odbędzie się wernisaż wystawy „Polska wieś w malarstwie współczesnym“, zaś o 18.00 w sali odbędzie się koncert muzyki polskiej w wykonaniu Orkiestry Muzyków Bydgoskich „EMBAND“ (dyrygent Ewa Barbara Makula). Zabrzmią tu najpiękniejsze kompozycje Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, a także pieśni polskie w wykonaniu Marty Gabryelczak (mezzosopran), Karoliny Kowalczewskiej (fortepian) i Jakuba Czekierdy (fortepian).
95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie uroczyście obchodzona również poza Wileńszczyzną. W piątek, 8 listopada, Polacy mieszkający na historycznej Laudzie spotkają się w Centrum Wielokulturowym w Kiejdanach i Centrum Kultury w Krokach na koncercie Orkiestry Dętej z Chludowa. W sobotę, 9 listopada, orkiestra ta zagra po raz trzeci – tym razem w Poniewieżu. W niedzielę, 10 listopada, społeczność polska Kowna uczci święto narodowe uczestnicząc we mszy świętej w kościele Św. Krzyża (karmelitów), następnie w Centrum Wielokulturowym w Kownie odbędzie się koncert Zespołu „Kotwica“. Także na Wileńszczyźnie w wielu parafiach, gdzie odbywają się nabożeństwa w jęz. polskim, tej niedzieli Polacy będą się modlić w intencji Rzeczypospolitej.
11 listopada, w poniedziałek, jak co roku, w samo południe na Starej Rossie, w Mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbędą się główne uroczystości tego święta. Wieńce przy płycie Twórcy Niepodległej Polski złożą przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych, Związku Polaków na Litwie oraz innych polskich organizacji i szkół. Będą obecni również harcerze.
O 12.00 na Rossę dotrą także uczestnicy XIX Sztafety Niepodległości Dyneburg-Zułów-Rossa, organizowanej przez Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej. Uczniowie polskich szkół, studenci i harcerze pokonają 210 kilometrów z Dyneburga do Wilna, nawiązując do szlaku polskich bojów o niepodległość i granice, które toczono na terenie Wileńszczyzny w latach 1918-1920, od Kampanii Łatgalskiej po walki o Wilno. Po drodze uczestnicy sztafety odwiedzą miejsca pamięci narodowej – polskie cmentarze wojskowe – w Duksztach Ignalińskich, Nowych Święcianach i Święcianach. Dołączą do nich także harcerze z Polski oraz uczestnicy Rajdu Katyńskiego.
Święto Niepodległości Polski zostanie uczczone również w rejonie święciańskim. Przedstawiciele Związku Polaków na Litwie złożą wieńce w Zułowie, w Rezerwacie Pamięci Józefa Piłsudskiego. W innej miejscowości rejonu święciańskiego – Punżankach, przy kaplicy rodzinnej generała Daniela Konarzewskiego, współtwórcy niepodległej Polski, o 12.00 zostanie odprawiona msza św., celebrowana przez proboszcza parafii bujwidzkiej i balingródzkiej ks. Ryszarda Pieciuna.
Wilnoteka.lt
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply