Rozpoczynają się obchody 70. rocznicy Obławy Augustowskiej. Główne uroczystości odbędą się dziś w Augustowie oraz jutro w Gibach.

19 lipca 2015 r., o godz. 12.00, w Gibach przy Krzyżu – pomniku Ofiar Obławy Augustowskiej rozpoczną się uroczystości w 70. rocznicę największej zbrodni sowieckiej popełnionej na Polakach po zakończeniu II wojny światowej, jaką była Obława. Po mszy świętej odbędzie się apel poległych, salwa honorowa, zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Swój udział w uroczystości zapowiedział Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.

W przeddzień głównych uroczystości, o godz. 18.00 w bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar Obławy. Z kolei o godz. 18.00 na Rynku Króla Zygmunta Augusta w Augustowie Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku otworzy wystawę „Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945”. Organizatorami tej części obchodów są Burmistrz Augustowa i Oddział IPN w Białymstoku.

Tego samego dnia o godz. 20.00 na wzgórzu w Gibach rozpocznie się wieczornica harcerska.

O godz. 21.00 odbędzie się Apel Jasnogórski, po którym gawędę historyczną o Obławie wygłosi Jarosław Wasilewski z OBEP IPN w Białymstoku. Kolejnym punktem programu będzie zapalenie zniczy upamiętniających wszystkie ofiary Obławy. Ostatnim punktem obchodów będzie koncert Grzegorza Kucharzewskiego.

Upamiętniamy ofiary i przywołujemy pamięć o nich co roku. Na wzgórzu, gdzie postawiono Krzyż symbolicznie upamiętniający uprowadzone i zamordowane ofiary, sprawowana będzie Eucharystia. Na kamieniach są tam wyryte ich nazwiska. Na wystawie, którą otworzymy 18 lipca na rynku miejskim w Augustowie, ukazany zostanie los ponad 500 ofiar– powiedziała dr Ewa Rogalewska, kierownik Referatu Edukacji Historycznej IPN w Białymstoku.

Obława Augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią na Polakach po II wojnie światowej. Pacyfikacja Suwalszczyzny przez Rosjan rozpoczęła się 12 lipca 1945 r. W jej wyniku zatrzymano 2 tys. osób; 600 podejrzewanych o powiązania z AK-owskim podziemiem wywieziono. Ich los do dziś nie jest znany. Przyjmuje się, że zostali wywiezieni w okolice Grodna i zamordowani. Kolejnych 512 osób zostało wywiezionych na tereny Litwy.

ipn.gov.pl/radiomaryja.pl/KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply