Prokuratura Generalna Białorusi zamierza zintensyfikować działania na rzecz zapobiegania wszelkim zakłóceniom porządku publicznego – przekazał dziennikarzom w piątek nowy prokurator generalny Białorusi Andrej Szwed po przedstawieniu go pracownikom urzędu przez prezydenta.

Jak podała w piątek białoruska agencja prasowa Biełta, nowy prokurator generalny Białorusi, Andrej Szwed zamierza zintensyfikować działania na rzecz zapobiegania wszelkim zakłóceniom porządku publicznego.

Andrej Szwed uważa, że głównym zadaniem Prokuratury Generalnej jest zachowanie niezależności i suwerenności kraju. Podkreślił to również wcześniej prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko.

Zobacz też: Łukaszenko o możliwości integracji między Białorusią i Rosją

„Prokuratorzy powinni i będą wypowiadać się w tej sprawie” – stanowczo zaznaczył Szwed. „Powinniśmy zapewnić bezpieczeństwo i porządek na naszych ulicach. Wszelkie przypadki przemocy, ekstremizmu i zakłóceń porządku publicznego powinny zostać zduszone w zarodku” – dodał.

„Prokuratorzy zintensyfikują działania, aby zapobiec jakimkolwiek zakłóceniom porządku publicznego. Zmobilizujemy wszystkich, którzy są odpowiedzialni za te sprawy i uruchomimy wszystkie agencje rządowe, wszystkich urzędników – zapewnimy pokój, prawo i porządek w naszym kraju jako zjednoczony front”- podkreślił nowy prokurator generalny.

Zobacz też: Łukaszenko ujawnił szczegóły aresztowania członków grupy Wagnera

Prezydent podkreślił, że prokuratorzy powinni stać na straży prawa i gwarantować bezpieczny rozwój państwa. „Jeśli chodzi o różne rady koordynacyjne, inne organizacje… zarówno Trybunał Konstytucyjny, jak i ówczesny prokurator generalny (myślę, że Pan też jest tego samego zdania) dokonali oceny tych rad koordynacyjnych” – przekonywał. „W odpowiedzi na takie działania należy podjąć silniejsze i bardziej agresywne środki ścigania”.

Zdaniem Aleksandra Łukaszenki działania prewencyjne powinny być częścią prokuratury. „I powinny się różnić w zależności od powagi sytuacji. Im poważniejsza sytuacja, tym bardziej agresywne powinny być Wasze działania – zaznaczył prezydent.

Zobacz też: Tichanowska na spotkaniu premierów V4 w Lublinie? Onet: spór z Czechami i wpadka polskiej dyplomacji

Kresy.pl/Biełta

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply