Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko przedstawił w czwartek Andrieja Szweda jako nowego prokuratora generalnego tego kraju i wygłosił szereg oświadczeń na temat sytuacji społecznej i politycznej w kraju – przekazała agencja prasowa Biełta. „Należy podjąć bardziej agresywne środki ścigania”.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Biełta, prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko powołał nowego prokuratora generalnego w kraju, udzielił także komentarza dotyczącego bieżącej sytuacji politycznej.

Prezydent Łukaszenko stwierdził: „Celem Rady Koordynacyjnej [opozycji] jest przejęcie kontroli nad całym ruchem protestujących i opozycji, a przede wszystkim wznieść się ponad wszystkich. Innymi słowy, trwa podział władzy. Jest próba przejęcia władzy, ale sposoby są różne. Taka jest dzisiaj sytuacja”.

Zobacz też: Łukaszenko o możliwości integracji między Białorusią i Rosją

Aleksandr Łukaszenko zaznaczył, że mimo wpływów zewnętrznych w kraju jest wielu organizatorów i zwolenników opozycyjnej polityki. „Niezależnie od zagranicznej kontroli w kraju jest wielu aktywnych organizatorów i zwolenników polityki tych kanałów Telegramu. Kontrolują dziesiątki, setki, tysiące ludzi. Organizują te protesty, organizują je z wyprzedzeniem. Wiele komórek zostało utworzonych przed wyborami prezydenckimi: komórki liczące 3-5 osób w małych przedsiębiorstwach i komórki do dziesięciu osób w dużych przedsiębiorstwach. Przygotowywali się do tego po wyborach parlamentarnych – zaznaczył. „Mieszkaliśmy w spokojnym kraju i myśleliśmy, że wszystko pozostanie spokojne. Nie ma mowy! Dzisiaj się pojawili”.

Prezydent podkreślił, że prokuratorzy powinni stać na straży prawa i gwarantować bezpieczny rozwój państwa. „Jeśli chodzi o różne rady koordynacyjne, inne organizacje… zarówno Trybunał Konstytucyjny, jak i ówczesny prokurator generalny (myślę, że Pan też jest tego samego zdania) dokonali oceny tych rad koordynacyjnych” – przekonywał. „W odpowiedzi na takie działania należy podjąć silniejsze i bardziej agresywne środki ścigania”.

Zobacz też: Łukaszenko ujawnił szczegóły aresztowania członków grupy Wagnera

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zdaniem Aleksandra Łukaszenki działania prewencyjne powinny być częścią prokuratury. „I powinny się różnić w zależności od powagi sytuacji. Im poważniejsza sytuacja, tym bardziej agresywne powinny być Wasze działania – zaznaczył prezydent.

Zobacz też: Tichanowska na spotkaniu premierów V4 w Lublinie? Onet: spór z Czechami i wpadka polskiej dyplomacji

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz