Według Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, projekt uchwały jest odpowiedzią na “obrzydliwą nagonkę antysemicką”.
Gasiuk-Pihowicz na konferencje prasowej w środę tłumaczyła dziennikarzom jak Nowoczesna uzasadnia projekt uchwały. “To jest jedna z najsmutniejszych dat w historii. Ta smutna data wymaga szczególnego upamiętnienia, dlatego zaproponowaliśmy uchwałę upamiętniająca uczczenie wydarzeń Marca 1968 roku. W 1968 antysemityzm został wykorzystany jako paliwo polityczne. Efektem tej nagonki było de facto wyrzucenie z Polski kilkunastu tysięcy obywateli przez komunistyczne władze. To szczególnie ważne w obliczu obrzydliwej nagonki antysemickiej, jakiej świadkami jesteśmy obecnie. Marzec 1968 roku powinniśmy traktować przede wszystkim jako przestrogę. Dlatego oczekujemy zdecydowanej reakcji wszystkich instytucji państwa na wszelkie przejawy antysemityzmu” – powiedziała.
Jak powiedział poseł Nowoczesnej Marek Sowa, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której Sejm w 50. rocznicę wydarzeń Marca 1968r., nie upamiętni swoich bohaterów.
“W uchwale doceniamy odwagę bohaterów polskiego Marca 1968 r. Pamiętamy o gorzkich konsekwencjach wydarzeń marcowych, uznajemy głęboką i niepowetowaną stratę dla polskiego społeczeństwa, wynikającą z opuszczenia naszego kraju przez tysiące polskich osób pochodzenia żydowskiego. Potępiamy zinstytucjonalizowaną politykę antysemityzmu, kłamstwa i nienawiści etnicznej ówczesnych władz komunistycznych” – powiedział poseł Sowa.
Nowoczesna chce, aby uchwała została przyjęta na następnym posiedzeniu Sejmu (zaplanowanym w dniach 27-28 lutego).
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mazurek: prezydent skierował ustawę o IPN do TK pod wpływem głosów z Izraela
Kresy.pl / Dzieje.pl /300polityka
































