Według Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, projekt uchwały jest odpowiedzią na „obrzydliwą nagonkę antysemicką”.

Gasiuk-Pihowicz na konferencje prasowej w środę tłumaczyła dziennikarzom jak Nowoczesna uzasadnia projekt uchwały. „To jest jedna z najsmutniejszych dat w historii. Ta smutna data wymaga szczególnego upamiętnienia, dlatego zaproponowaliśmy uchwałę upamiętniająca uczczenie wydarzeń Marca 1968 roku. W 1968 antysemityzm został wykorzystany jako paliwo polityczne. Efektem tej nagonki było de facto wyrzucenie z Polski kilkunastu tysięcy obywateli przez komunistyczne władze. To szczególnie ważne w obliczu obrzydliwej nagonki antysemickiej, jakiej świadkami jesteśmy obecnie. Marzec 1968 roku powinniśmy traktować przede wszystkim jako przestrogę. Dlatego oczekujemy zdecydowanej reakcji wszystkich instytucji państwa na wszelkie przejawy antysemityzmu” – powiedziała.

Jak powiedział poseł Nowoczesnej Marek Sowa, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której Sejm w 50. rocznicę wydarzeń Marca 1968r., nie upamiętni swoich bohaterów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„W uchwale doceniamy odwagę bohaterów polskiego Marca 1968 r. Pamiętamy o gorzkich konsekwencjach wydarzeń marcowych, uznajemy głęboką i niepowetowaną stratę dla polskiego społeczeństwa, wynikającą z opuszczenia naszego kraju przez tysiące polskich osób pochodzenia żydowskiego. Potępiamy zinstytucjonalizowaną politykę antysemityzmu, kłamstwa i nienawiści etnicznej ówczesnych władz komunistycznych” – powiedział poseł Sowa.

Nowoczesna chce, aby uchwała została przyjęta na następnym posiedzeniu Sejmu (zaplanowanym w dniach 27-28 lutego).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mazurek: prezydent skierował ustawę o IPN do TK pod wpływem głosów z Izraela

Kresy.pl / Dzieje.pl /300polityka
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  donald :

  Bardzo znaczaca czesc emigrantow z Polski do Izraela stanowili zbrodniarze stalinowscy i ch rodziny. Kiedy mowi sie o roku 1968 to nalezy takze mowic o tym fakcie.

  Zauwazylem ze najbardziej krytykuja Polske, wyzywaja narod od antysemitow etc. ci ktorzy maja najwiecej za paznokciami . ( 1. Dunczycy-ci przynajmniej maja troche przyzwoitosci by siedziec cicho. 2 Belgowie-stad p.Verho mowil o marszu 60 tysiecy -gdybym byl europoslem to bym poprosil o glos i bym powiedzial o udziale Belgow jako narodu, jako kraju o sporym udziale Belgow w formacjach pomocniczych SS i zapytalbym pana Verho czy ktos z jego rodziny byl w SS, bral udzial ….–stosowac prawde, prawde i jeszcze raz prawde i miec w sobie tyle tupetu, „bezczelnosci” by ja wygarniac na kazdym miejsce-gdyby ktorys z poslow wygarnal p.Verho to moze zupelnie byloby inaczej a napewno pan Verho by bardzo zalowal ze tego dnia byl w Brukseli. 3.Francja nas potepia-to nasz brazowy medalista- w likwidacji , wysylaniu do obozow koncentracyjnych wyprzedzaja Francje tylko Dunczycy i Belgowie( Flamandczycy-czy p.Verho jest flamandczykiem?) To tyle o zawodnikach ktorzy scigaja sie na arenie europejskiej kto wygra w obrzucania nas blotem. Na arenie krajowej w obrzucaniu nas inwektywami scigaja sie politycy, ugrupowania, dziennikarze o najwiekszej zdolnosci szmalcowniczej, kolaboranckiej ktora tak jak i za okupacji tak i teraz jest bezposrednio zwiazana ze zdolnoscia do korupcji, zlodziejstwa i innych przesteptsw za ktore w niektorych krajach dostaje sie nawet tzw ….

  • Avatar
   jwu :

   @donald Dziwisz się ,że opluwają nas zagraniczne media ? To zobacz, co od tygodnia robią polskojęzyczni dziennikarze i politycy ? Czasami to wstyd się przyznać do bycia Polakiem.Bo np.prosty Niemiec,czytając ich lamenty i wtórowanie Izraelowi ,myśli ,że to głos wszystkich Polaków.I zaczyna mówić :w szkole uczyłem się o niemieckich obozach śmierci i holocauście ,który zgotowali Żydom moi rodacy.A teraz słyszę Polaków, mówiących o setkach tys.Żydów zamordowanych przez innych Polaków.Zaczynam się w tym wszystkim gubić.