Wielu mieszkańców norweskiego miasta Vadso słysząc syreny alarmowe było przekonanych, że właśnie wybuchła wojna z Rosją.

Jak informują norweskie media, w piątek późnym wieczorem w mieście Vadso, w pobliżu granicy z Rosją, niespodziewanie rozległ się odgłos syren alarmowych. Zaczęło się to około 23:50. Wówczas nieoczekiwanie włączyła się jedna z syren wczesnego ostrzegania zainstalowanych w mieście. Zanim ją wyłączono, głośno „wyła” przez około 15 minut.

Tak długi odgłos syreny alarmowej wzbudził niepokój mieszkańców, którzy zaczęli masowo dzwonić na policję. Wielu z nich myślało, że to alarm związany z atakiem Rosji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Wiele osób sugerowało najgorsze, na przykład wojnę – powiedział norweskim mediom oficer policji Jan-Olaf Schoelberg. Wiadomo, że w całym mieście jest zainstalowanych kilka syren alarmowych, ale w piątek wieczorem włączyła się tylko jedna z nich. Jak dotąd nie ustalono, z jakiego powodu to nastąpiło. Syrena, która się uaktywniła, była zainstalowana w starej remizie straży pożarnej. Władze norweskie wszczęły w tej sprawie dochodzenie.

Mieszkańcy Vadso, z którego przy dobrej pogodzie widać rosyjskie terytorium, w tym zrujnowaną elektrownię nuklearną, często myślą o Rosji, gdy w mieście rozlega się odgłos syren. W okresie zimnej wojny w Vadso znajdowała się baza wywiadu wojskowego, gdzie zajmowano się monitorowaniem pobliskiej sowieckiej bazy marynarki wojennej w Murmańsku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wrześniu 2016 roku Norwegia rozpoczęła budowę stalowego ogrodzenia na granicy z Rosją. W październiku 2017 roku kierownictwo norweskiego resortu obrony ogłosiło, że Norwegia rozmieści w pobliżu granicy z Rosją batalion wojsk pancernych.

Przeczytaj: Norweski sąd zgodził się na wydobycie ropy w Arktyce

W związku z napięciem między Rosją a NATO, Norwegia, która wcześniej była nastawiona do swoich wschodnich sąsiadów raczej neutralnie, drastycznie zmniejszyła swoje nastawienie w ostatnich latach. W ubiegłym roku po raz pierwszy od parudziesięciu lat w bazie sił powietrznych Vaernes rozmieszczono ponad 300 osobowy oddział US Marines. Wcześniej norweski parlament zatwierdził roczny okres próby dla amerykańskiej obecności wojskowej w tym kraju. W razie pozytywnej oceny, liczba żołnierzy USA w Norwegii może ulec zwiększeniu.

Czytaj także: Odwilż w relacjach Norwegii i Finlandii z Rosją

112.ua / nrk.no / zerohedge.com/ Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz