Według wydawanego w Madrycie dziennika „El Mundo”, były premier Katalonii Carles Puigdemont, nim został aresztowany w Niemczech, rozważał możliwość ucieczki do Rosji.

Madrycka gazeta powołuje się na informacje od śledczych. Według jej ustaleń, poszukiwany przez hiszpański wymiar sprawiedliwości Carles Puigdemont miał dwie opcje wyjazdu z Finlandii, gdzie od 22 marca promował dążenia separatystyczne Katalończyków. Gdy władze w Helsinkach potwierdziły otrzymanie europejskiego nakazu aresztowania go, brał pod uwagę wyjazd do dwóch sąsiadujących z Finlandią państw. Według „El Mundo”, jednym z nich była Rosja.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Petersburg jest oddalony od fińskiej granicy zaledwie o 4-5 godzin podróży samochodem – tłumaczy gazeta. Ujawniła ona również, że drugą opcją powrotu Puigdemonta do Belgii, był wyjazd do Sztokholmu. Zrezygnował z najkrótszej drogi, jaką było połączenie promowe z tym miastem, ponieważ wchodząc na jego pokład, musiałby przedstawić swój paszport, przez co zostałby łatwo zidentyfikowany.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z tego względu, według „El Mundo”, były premier Katalonii  Puigdemont wyjechał z Finlandii do Szwecji przez Laponię, pokonując łącznie ponad 1,7 tys. km. Dla zmylenia policji opuścił Helsinki autem należącym do obywatela Finlandii.

Hiszpańskie media zwracają uwagę na sprzeczne informacje adwokatów Puigdemonta. Jeden z nich 24 marca po południu zapewniał, że kataloński polityk uda się na posterunek fińskiej policji, podczas gdy niedługo później drugi z adwokatów podał, że były premier Katalonii opuścił Finlandię dzień wcześniej.

Dzień później, 25 marca, Puigdemont został zatrzymany przez niemiecką policję przy granicy z Danią, na mocy wystawionego przez Hiszpanię Europejskiego Nakazu Aresztowania. Madryt zarzuca katalońskiemu politykowi próbę rebelii i sprzeniewierzenie środków publicznych, za co uważa wydanie 1,6 mln euro na referendum, które hiszpańskie władze uznały za nielegalne.

Niemiecka prokuratura zarządziła w piątek natychmiastowe zwolnienie Carlesa Puigdemonta z aresztu po tym, jak wpłacił on wyznaczoną kaucję. Wcześniej sąd w Szlezwiku odrzucił możliwość ekstradycji byłego premiera Katalonii do Hiszpanii na podstawie oskarżenia o rebelię.

rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz