Niemiecka prokuratura zarządziła w piątek natychmiastowe zwolnienie z aresztu Carlesa Puigdemonta po tym, jak wpłacił on wyznaczoną kaucję. Wcześniej sąd w Szlezwiku odrzucił możliwość ekstradycji byłego premiera Katalonii do Hiszpanii na podstawie oskarżenia o rebelię.

Puigdemont, który przeprowadził w ubiegłym roku referendum o niepodległości regionu, został zatrzymany 25. marca br. w Niemczech na mocy wystawionego przez Hiszpanię Europejskiego Nakazu Aresztowania. Madryt zarzuca katalońskiemu politykowi próbę rebelii i sprzeniewierzenie środków publicznych, za co uważa wydanie 1,6 mln euro na referendum, które hiszpańskie władze uznały za nielegalne. Sąd w Neumuenster zdecydował 26. marca, że polityk zostanie w areszcie do czasu rozpatrzenia sprawy.

Wyższy sąd krajowy Szlezwika-Holsztynu orzekł w czwartek, że ekstradycja Puigdemonta na podstawie zarzutu o rebelię jest „niedopuszczalna”. Ustalono, że Puigdemont nie odpowiada za użycie przemocy podczas referendum w Katalonii, w związku z czym uznano, że hiszpański zarzut rebelii nie odpowiada w wystarczającym stopniu zdradzie stanu, która występuje w niemieckim kodeksie karnym.

Byłemu premierowi Katalonii wciąż grozi ekstradycja na podstawie zarzutu o sprzeniewierzenie środków publicznych, jednak niemiecki sąd postanowił poprosić Hiszpanię o dodatkowe informacje w tej sprawie. Do czasu ostatecznej decyzji sądu postanowiono zwolnić Puigdemonta po wpłaceniu kaucji 75 tys. euro. W tym czasie nie może on opuszczać Niemiec, musi informować władze o miejscu swojego pobytu, zgłaszać się na policję raz na tydzień i odpowiadać na każde wezwanie prokuratury i sądu.

Postanowienie niemieckiego sądu oznacza, że nawet jeśli kataloński polityk zostanie wydany Hiszpanii, nie będzie mógł być w niej sądzony za rebelię.

Jak podaje agencja pda, niemiecka prokuratura zarządziła w piątek uwolnienie Puigdemonta, ponieważ wpłacił on już wymaganą kaucję.

CZYTAJ TAKŻE: Separatyści blokują drogi w Katalonii [+VIDEO]

Kresy.pl / dpa / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply