Były szef rządu Katalonii, który przeprowadził referendum o niepodległości regionu, został zatrzymany w Niemczech na mocy wystawionego przez Hiszpanię Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Informację o zatrzymaniu Carlesa Puigdemonta przez niemieckich funkcjonariuszy potwierdził już jego prawnik, Jaume Alonso Cuevillas. “Premier Carles Puigdemont został zatrzymany w Niemczech kiedy przekraczał granicę z Danii” – napisał na Twitterze Cuevillas – przyznając, że były szef katalońskiego rządu był “w podróży z Finlandii”. Puigdemont przebywał tam na zaproszenie grupy fińskich polityków, ale zdecydował się na przerwanie pobytu i powrót do Belgii po tym hiszpański wymiar sprawiedliwości po raz kolejny wydał Europejski Nakaz Aresztowania jego osoby, aby fińska policja dopuściła jego zatrzymanie.

Prokurator generalny Hiszpanii oskarża byłego szefa rządu Katalonii o wywołanie rebelii, przekroczenie uprawnień i sprzeniewierzenie środków publicznych, bo tak oceniony został fakt organizacji przez jego rząd zeszłorocznego referendum o niepodległości regionu i jej ogłoszenie to tymże referendum. Pod koniec października Puigdemont uciekł do Belgii, gdzie znalazł schronienie dzięki wsparciu reprezentującego również separatystyczne tendencje Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA), który jest częścią koalicji rządzącej tym krajem.

Do zatrzymania miało dojść na autostradzie tuż za granicą Niemiec. Puigdemont trafił na niemiecki komisariat. Towarzyszą mu jego prawnicy. Jak twierdzi Cuevillas “jest traktowany prawidłowo cały czas”. Zatrzymanie potwierdził rzecznik niemieckiej policji twierdząc, że doszło do niego o godz. 11.19. Puigdemont kierował się do Belgii.

Jednocześnie z odnowieniem Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Puigdemonta, hiszpański Sąd Najwyższy zaaprobował wnioski o aresztowania dla kolejnych katalońskich polityków zaangażowanych w działania na rzecz secesji, w tym kandydata na jej nowego premieraCzęść działaczy niepodległościowych i urzędników administracji Puigdemonta przebywa w aresztach już od listopada.

dw.com/thespainreport.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply