Sąd Najwyższy Hiszpanii kazał aresztować pięciu liderów katalońskich separatystów

Sędzia Pablo Llarena reaktywował także listy gończe wysłane za zbiegłym premierem i ministrami. 13 separatystów zostało formalnie oskarżonych o działania zmierzające do siłowego oderwania Katalonii od Hiszpanii.

Hiszpański Sąd Najwyższy zdecydował w piątek o przedprocesowym aresztowaniu pięciu liderów katalońskich separatystów, włącznie z ostatnim kandydatem na premiera Katalonii Jordim Turullem. – podaje El Pais.

Oprócz Turulla do aresztu trafią były przewodniczący regionalnego parlamentu Carme Forcadell oraz byli urzędnicy rządu Katalonii – Raül Romeva, Josep Rull i Dolors Bassa.

Decyzja sądu oznacza, że Turull nie będzie mógł pojawić się w regionalnym parlamencie na jutrzejszej drugiej rundzie głosowania nad wyborem go na stanowisko premiera Katalonii. Pierwszą rundę, która odbyła się w czwartek, Turull niespodziewanie przegrał z powodu wstrzymania się od głosu czterech posłów z ramienia radykalnej lewicowej partii Kandydatura Jedności Ludowej (CUP). Partia ta zarzuciła koalicji Razem dla Katalonii (JxCat) i Republikańska Lewica Katalonii (ERC), która wysunęła kandydaturę Turulla, że nie dość intensywnie zabiega o niepodległość Katalonii i zamierza jedynie walczyć o większą autonomię w ramach Hiszpanii. W związku z tą przegraną runął plan wyboru Turulla na premiera przed werdyktem Sądu Najwyższego. Teraz jeśli w ciągu dwóch miesięcy parlament Katalonii nie zdoła wybrać innego kandydata, będzie to oznaczało konieczność przeprowadzenia kolejnych przyspieszonych wyborów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Także w piątek sędzia hiszpańskiego SN Pablo Llarena ponownie wysłał międzynarodowe listy gończe za sześcioma katalońskimi przywódcami, którzy uciekli za granicę – byłym premierem Carlesem Puigdemontem oraz ministrami – Tonim Comínem, Meritxellem Serretem i Lluísem Puigiem, przebywającymi obecnie w Belgii oraz Clarą Ponsatí, także byłą katalońską minister, która schroniła się w Szkocji. Llarena postanowił także o ściganiu Marty Roviry, sekretarz generalnej ERC, która zamiast pojawić się dzisiaj w sądzie, uciekła do Szwajcarii. Hiszpańskie władze uważają Rovirę za członka „komitetu strategicznego”, który stał za zeszłoroczną nieudaną próbą uzyskania niepodległości przez Katalonię.

Jak pisze El Pais, sędzia Llarena oficjalnie oskarżył dzisiaj o rebelię 13 osób – w tym Puigdemonta, Forcadella, Rovirę, siedmiu byłych regionalnych ministrów oraz szefów dwóch stowarzyszeń opowiadających się za niepodległością Katalonii.

CZYTAJ TAKŻE: Rajoy: nie pozwolimy, by Puigdemont ponownie był premierem

Kresy.pl / El Pais
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz