Sąd Najwyższy Hiszpanii kazał aresztować pięciu liderów katalońskich separatystów

Sędzia Pablo Llarena reaktywował także listy gończe wysłane za zbiegłym premierem i ministrami. 13 separatystów zostało formalnie oskarżonych o działania zmierzające do siłowego oderwania Katalonii od Hiszpanii.

Hiszpański Sąd Najwyższy zdecydował w piątek o przedprocesowym aresztowaniu pięciu liderów katalońskich separatystów, włącznie z ostatnim kandydatem na premiera Katalonii Jordim Turullem. – podaje El Pais.

Oprócz Turulla do aresztu trafią były przewodniczący regionalnego parlamentu Carme Forcadell oraz byli urzędnicy rządu Katalonii – Raül Romeva, Josep Rull i Dolors Bassa.

Decyzja sądu oznacza, że Turull nie będzie mógł pojawić się w regionalnym parlamencie na jutrzejszej drugiej rundzie głosowania nad wyborem go na stanowisko premiera Katalonii. Pierwszą rundę, która odbyła się w czwartek, Turull niespodziewanie przegrał z powodu wstrzymania się od głosu czterech posłów z ramienia radykalnej lewicowej partii Kandydatura Jedności Ludowej (CUP). Partia ta zarzuciła koalicji Razem dla Katalonii (JxCat) i Republikańska Lewica Katalonii (ERC), która wysunęła kandydaturę Turulla, że nie dość intensywnie zabiega o niepodległość Katalonii i zamierza jedynie walczyć o większą autonomię w ramach Hiszpanii. W związku z tą przegraną runął plan wyboru Turulla na premiera przed werdyktem Sądu Najwyższego. Teraz jeśli w ciągu dwóch miesięcy parlament Katalonii nie zdoła wybrać innego kandydata, będzie to oznaczało konieczność przeprowadzenia kolejnych przyspieszonych wyborów.

Także w piątek sędzia hiszpańskiego SN Pablo Llarena ponownie wysłał międzynarodowe listy gończe za sześcioma katalońskimi przywódcami, którzy uciekli za granicę – byłym premierem Carlesem Puigdemontem oraz ministrami – Tonim Comínem, Meritxellem Serretem i Lluísem Puigiem, przebywającymi obecnie w Belgii oraz Clarą Ponsatí, także byłą katalońską minister, która schroniła się w Szkocji. Llarena postanowił także o ściganiu Marty Roviry, sekretarz generalnej ERC, która zamiast pojawić się dzisiaj w sądzie, uciekła do Szwajcarii. Hiszpańskie władze uważają Rovirę za członka „komitetu strategicznego”, który stał za zeszłoroczną nieudaną próbą uzyskania niepodległości przez Katalonię.

Jak pisze El Pais, sędzia Llarena oficjalnie oskarżył dzisiaj o rebelię 13 osób – w tym Puigdemonta, Forcadella, Rovirę, siedmiu byłych regionalnych ministrów oraz szefów dwóch stowarzyszeń opowiadających się za niepodległością Katalonii.

CZYTAJ TAKŻE: Rajoy: nie pozwolimy, by Puigdemont ponownie był premierem

Kresy.pl / El Pais

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply