USA uważnie obserwują, jak chińska marynarka wojenna prezentuje pokaz siły podczas manewrów na Morzu Południowochińskim – pisze „South China Morning Post”. USA mają szykować własny pokaz siły.

Jak informowaliśmy, pod koniec marca Chiny przeprowadziły w rejonie wyspy Hainan manewry z udziałem lotniskowca Liaoning – według analityków, na niezwykle dużą skalę. Grupa lotniskowca Liaoning, która pojawiła się na Morzu Południowochińskim, została zarejestrowana na zdjęciach satelitarnych, do których dotarła agencja Reuters. Zostały one wykonane 26 marca br. Na zdjęciach widać chiński lotniskowiec oraz kilkadziesiąt, co najmniej 40, towarzyszących mu jednostek nawodnych. Zdaniem analityków, był to „niezwykle duży pokaz rosnącej siły militarnej chińskiej marynarki wojennej”.

– Chiny chcą pokazać światu zewnętrznego swoją determinację do obrony owoców swoich reform gospodarczych z ostatnich 40 lat – uważa pekiński analityk wojskowy Zhou Chenming. Zaznacza, że podobnie jak w przypadku USA, Chiny wykorzystują swoją siłę militarną jako narzędzie rządu do obrony interesów narodowych. Chińscy analitycy zwracają też uwagę, że wielkie manewry odbywały się w czasie narastającego konfliktu handlowego z USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Działania podjęte przez Chiny nie spotkały się z biernością Amerykanów. Pentagon wysłał w region Azji-Pacyfiku trzy grupy lotniskowców. Przy czym USS Theodore Roosevelt przybywał w poniedziałek do Singapuru w trybie regularny, po służbie na Bliskim Wschodzie. Z kolei USS Carl Vinson wraz z towarzyszącymi mu jednostkami dopiero co złożył wizytę w Wietnamie, co Chiny odebrały jako działanie w celu skontrowania ich wpływów w regionie.

Chińscy analitycy uważają, że Pekin zdaje sobie sprawę, że pod względem militarnym wciąż są w tyle za USA, stąd dyslokacje chińskich sił na Morzu Południowochińskim mają zasadniczo charakter defensywny. Dotyczyć ma to również przeciwokrętowych pocisków balistycznych DF-21D, nazywanych „zabójcą lotniskowców”.

Dziennik „South China Morning Post”, który opisywał ten temat nie wskazał trzeciej grupy lotniskowca, którą Stany Zjednoczone miały wysłać w ten region. Wszystkie mają jednak wziąć udział w manewrach, które przygotowują Amerykanie.

Scmp.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz