Kandydat partii rządzącej, Mohamed Bazoum, który wcześniej pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych, uzyskał 39.33 proc. głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 27 grudnia – poinformowała w sobotę Centralna Komisja Wyborcza w Nigrze.

Bazoum zmierzy się w II turze wyborów prezydenckich z b. prezydentem Mahamanne Osmane, który uzyskał w I turze 17 proc. głosów. Był on prezydentem kraju w latach 1993-1996 – podaje agencja “Reuters”.

Komisja podkreśliła w komunikacie, że druga tura wyborów odbędzie się najprawdopodobniej 21 lutego. Warunkiem jest zatwierdzenie przez Trybunał Konstytucyjny wyników głosowania w pierwszej turze po rozpatrzeniu wszystkich protestów wyborczych.

Wybory parlamentarne w kraju odbywały się w tym samym czasie. Rządząca Nigerska Partia na rzecz Demokracji i Socjalizmu (PNDS-Tarayya) zapewniła sobie w 171-osobowym parlamencie 80 mandatów. Największa partia opozycjna – Nigeryjski Ruch Demokratyczny na rzecz Federacji Afrykańskiej – Lumana Africa (MODEN/FA) uzyskała 19 mandatów.

Mahamadou Issoufou, ustępujący prezydent Nigru, udzielił swego poparcia faworytowi sondaży wyborczych Mohamedowi Bazoumowi. Uchodzi on za jego “prawą rękę”, a także podobnie jak b. prezydent kraju opowiada się za demokratyzacją życia politycznego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dużym wyzwaniem dla władz Nigru jest działalność ugrupowań terrorystycznych. W sierpniu 2020 roku osiem osób zostało zastrzelonych w Nigrze przez poruszających się na motocyklach bojówkarzy. Sześć spośród zastrzelonych osób stanowili francuscy turyści, dwie – ich szofer i przewodnik. Przypomnijmy, że w styczniu ubiegłego roku Dżihadyści zaatakowali bazę Chinagodrar, położoną około 209 km na północ od stolicy kraju, Niamey. Uderzenie miało miejsce kilka dni przed wizytą we Francji przywódców zachodnioafrykańskich mającą na celu ocenę i zaplanowanie operacji militarnych w regionie Sahelu.

Lokalne grupy terrorystyczne, które próbują narzucić tamtejszemu społeczeństwu prawo i obyczaje islamskie, zaczęły działać w Nigrze od 2010 roku. Z rąk dżihadystów zginęło tam już kilkaset osób.

uk.reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply