Ministrowie spraw zagranicznych państw UE podczas spotkania w Brukseli zdecydowali o przedłużeniu o kolejne pół roku sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję – źródło unijne przekazało PAP w poniedziałek.

Sankcje są związane z sektorem finansowym, energetycznym i obronnym, a także produktami podwójnego zastosowania. Polegają na ograniczeniu dostępu niektórych rosyjskich banków i firm do unijnych rynków kapitałowych. Zakazują też wszelkich form pomocy finansowej oraz pośrednictwa w odniesieniu do rosyjskich instytucji finansowych. Zakazują także bezpośredniego i pośredniego importu, eksportu i transferu wszelkich materiałów związanych z obronnością. Dotyczą też produktów podwójnego zastosowania, które mogłyby zostać użyte w sferze militarnej – informuje PAP.

Restrykcje ograniczają także rosyjski dostęp do niektórych strategicznie cennych technologii, które mogłyby zostać wykorzystane w rosyjskim sektorze energetycznym np. do wydobycia ropy naftowej.

Zobacz także: UE: Kolejne sankcje względem Białorusi, m.in. zamknięcie unijnej przestrzeni powietrznej dla białoruskich linii lotniczych

Zniesienie sankcji zostało uzależnione przez UE od pełnej realizacji porozumień z Mińska, które dotyczą sytuacji w Donbasie. Termin w tej kwestii został wyznaczony na 31 grudnia 2015 roku. Do dziś nie zostały one jednak w pełni wdrożone.

Przypomnijmy, że w lutym br. Rada UE zatwierdziła nowe sankcje wobec Rosji. Były one związane z sytuacją wokół Aleksieja Nawalnego. Dotyczyły zamrożenia aktywów i zakazu wjazdu na teren Unii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Były one wymierzone w policję i funkcjonariuszy prawnych odpowiedzialnych za „niedopuszczalne traktowanie” opozycjonisty.

Zobacz także: Rosja rozszerza sankcje na ukraińskie firmy

pap / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply