Niemieckie Gepardy dla Ukrainy

Niemiecki rząd ogłosił w piątek przekazanie na Ukrainę trzech dodatkowych przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard i jedenastu transporterów opancerzonych M113.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, niemiecki rząd przekazał na Ukrainę trzy dodatkowe przeciwlotnicze działa samobieżne Gepard i jedenaście transporterów opancerzonych M113. Jest to podane na stronie internetowej rządu federalnego.

Należy zauważyć, że Niemcy dostarczyły  łącznie 15 pojazdów Gepard SPAAG  i 44 transportery opancerzone M113. Transportery opancerzone M113 są częścią pomocy z Danii. Modernizacja pojazdów opancerzonych odbywa się na koszt Niemiec.

Jak informowaliśmy, Niemcy rozpoczęły dostarczanie samobieżnych systemów przeciwlotniczych Gepard na Ukrainie pod koniec lipca. „Dziś oficjalnie przyszły pierwsze trzy Gepardy. To systemy przeciwlotnicze, do których przekazano nam dziesiątki tysięcy pocisków. Spodziewamy się pierwszych 15 Gepardów. Trzy wjechały dziś na Ukrainę. Dziś są już do dyspozycji Sił Zbrojnych Ukrainy” – informował minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow.

Flakpanzer Gepard to niemieckie samobieżne działo przeciwlotnicze zbudowane na podwoziu czołgu Leopard 1. Pojazd posiada dwie armaty przeciwlotnicze kal. 35 mm KDA firmy Oerlikon. Wieża pojazdu została wyposażona w radar obserwacji okrężnej MPDR 12 o zasięgu 16 km wraz z systemem identyfikacji swój/obcy.

Zobacz też: Pierwsze Gepardy dotarły na Ukrainę

Transza pomocy, którą Niemcy przekazują Ukrainie, zawiera m.in. 30 samobieżnych systemów przeciwlotniczych Flakpanzer Gepard oraz trzy gąsienicowe wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply