Lewicowy niemiecki dziennik „Frankfurter Rundschau” komentując słowa premier Beaty Szydło wypowiedziane w Auschwitz pisze, że Polska chce przedstawić holokaust jako „czysto niemiecką zbrodnię, w której Polska nie miała udziału”.

W artykule zatytułowanym „Prawicowe przekręcanie historii” Arno Widman stwierdza, że Beacie Szydło chodziło o to, by zrównać obecnych uchodźców z Niemcami, przed którymi Polska niegdyś musiała się bronić. Stąd, wypowiedziała „to zdanie akurat w Auschwitz”.

– Słowa polskiej premier w Auschwitz, że Polska musi przede wszystkim bronić bezpieczeństwa sowich obywateli, pasują, jak ulał do nowej polityki historycznej Warszawy. Chodzi o to, by przedstawić Holokaust jako czysto niemiecką zbrodnię, w której Polska nie miała udziału twierdzi Widman.

Komentator lewicowego dziennika „Frankfurter Rundschau” pisze również, że Polski rząd uważa, iż powinien chronić swoich obywateli „łamiąc prawo europejskie i odmawiając przyjmowania uchodźców”.

– Oto według premier Szydło lekcja, którą Polacy powinni wyciągnąć z Auschwitz – czytamy w „FR”. – Czy Polska musi się bronić przed uchodźcami jak niegdyś broniła się przed Niemcami? Czy dziś Polacy są tym, czym niegdyś byli Żydzi? – zastanawia się komentator.

PRZECZYTAJ: „Washington Post”: Nie można całej winy za Holokaust zrzucać na Niemców

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem Widmana, słowa premier Szydło wpisują się politykę historyczną, praktykowaną od pewnego czasu przez rząd w Warszawie, której celem jest przedstawienie zagłady Żydów jako zbrodni czysto niemieckiej. Uważa, że polskie władze nie chcą „wyjaśnienia polskiej kolaboracji z Niemcami”. Ponieważ nie pasuje to do praktykowanego dziś w Polsce „nacjonalistycznego wychwalania własnej historii”.

„Polskie obozy” w niemieckim podręczniku

Niedawno informowaliśmy, że w jednym z niemieckich podręczników do historii znalazły się słowa o „polskich obozach”. Jeden z użytkowników Twittera opublikował zdjęcie niemieckiego podręcznika do historii dla 11 klasy gimnazjum z zaznaczonym fragmentem mówiącym o istnieniu „polskich obozów”, do których wywożono Żydów.

Syn ma maturę. Historia. Przygotowuje się. Będzie ok. Właśnie zwrócił uwagę na polskie obozy. Tak uczą w Niemczech. TERAZ. Oficjalna książka – napisał internauta.

Według podręcznika, którego wydawcą jest firma Klett, w rozdziale „Niemcy i Holokaust” napisano, że podczas tzw. trzeciej fazy Holokaustu w latach 1938-1941 miały miejsce pogromy i „pierwsze masowe deportacje do polskich obozów”.

Czytaj również: Białoruska noblistka: Gross dowiódł, że Polacy mordowali Żydów

Fr.de / wpolityce.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz