Niemcy zatwierdziły dostawę kilkudziesięciu bojowych wozów piechoty (BWP) na Ukrainę, które pierwotnie należały do byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, poinformowała agencja prasowa Reuters.
Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Niemcy zatwierdziły dostawę na Ukrainę kilkudziesięciu bojowych wozów piechoty (BWP), które pierwotnie należały do byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Berlin dał zielone światło dla 56 pojazdów typu BWP-1 przekazanych z czeskiej firmy do Kijowa – poinformował w piątek rzecznik resortu obrony. Odpowiadał na prośby o potwierdzenie doniesienia mediów, że na Ukrainę ma trafić 58 pojazdów uzbrojonych w armaty i karabiny maszynowe.
Według gazety Welt am Sonntag Berlin przekazał BWP Szwecji pod koniec lat 90., która później sprzedała je czeskiej firmie, która teraz zamierza sprzedać je Kijowowi. Kraje, które chcą przekazać niemiecką broń, muszą najpierw wystąpić o zgodę w Berlinie.
Jak podawaliśmy, premier Australii Scott Morrison poinformował, że jego kraj wyśle pojazdy opancerzone Bushmaster na Ukrainę po tym, jak prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił o nie podczas przemówienia w australijskim parlamencie.
Nie uściślił, kiedy i ile samochodów zostanie wysłanych. „Nie tylko wysyłamy nasze modlitwy, wysyłamy naszą broń, wysyłamy naszą amunicję, wysyłamy naszą pomoc humanitarną, wysyłamy wszystko, nasze kamizelki kuloodporne, a także zamierzamy wysłać nasze pojazdy opancerzone, nasze Bushmastery” – powiedział Morrison dziennikarzom 1 kwietnia.
Warto też przypomnieć, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Norwegię do pomocy Ukrainie w zakresie broni przeciwokrętowej i obrony przeciwlotniczej. Chodzi o pocisko Harpoon i systemy NASAMS.
„Wolność musi być uzbrojona nie gorzej niż tyrania. Będę bardzo konkretny w tych murach, w waszych murach. Uwierzcie mi, tracimy konkretnych ludzi, niszczone są konkretne miasta. Dlatego chcę wyjaśnić, czego potrzebujemy. W szczególności broń przeciwokrętowa – pociski Harpoon, a także systemy obrony powietrznej – NASAMS. Ponadto potrzebujemy broni do niszczenia pojazdów opancerzonych i systemów artyleryjskich” – powiedział Zełenski.
Jak podała w czwartek agencja Associated Press, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ujawnił, że “międzynarodowi sojusznicy Ukrainy” zgodzili się przekazać Ukrainie więcej pomocy wojskowej, w tym pojazdy opancerzone, artylerię dalekiego zasięgu i amunicję.
Ben Wallace przeprowadził w czwartek telekonferencję z ministrami obrony z ponad 35 krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Korei Południowej i Japonii.
Po telekonferencji szef brytyjskiego resortu obrony powiedział, iż uzgodniono, że na Ukrainę trafi więcej broni śmiercionośnej. Według niego będzie to „więcej artylerii dalekiego zasięgu, głównie amunicji”. Zdaniem Wallace’a artyleria dalekiego zasięgu będzie najlepszą odpowiedzią na zmianę taktyki rosyjskiej armii, która “okopuje się i zaczyna ostrzeliwać miasta artylerią”.
Wallace powiedział, że Ukraina „poszukuje także pojazdów opancerzonych niektórych typów, niekoniecznie czołgów”, mających być może “przeciwlotnicze zdolności”. Zapowiedział więcej szczegółów na ten temat w późniejszym czasie.
Brytyjski sekretarz obrony zadeklarował, że sojusznicy również „chcą zobaczyć, co jeszcze można zrobić”, aby pomóc Ukrainie w obronie wybrzeża.
Ben Wallace wyraził opinię, że Rosja stała się “mniejszym krajem” w wyniku inwazji na Ukrainę. „Putin nie jest taką siłą, jaką był kiedyś… Jest teraz człowiekiem w klatce, którą sam zbudował” – powiedział brytyjski urzędnik. „Jego armia jest wyczerpana, poniósł znaczne straty. Reputacja tej wielkiej rosyjskiej armii została zniszczona. On musi nie tylko żyć z konsekwencjami tego, co robi na Ukrainie, ale musi także żyć z konsekwencjami tego, co zrobił własnej armii” – dodawał.
Jak podawaliśmy za “The Times”, w grę może wchodzić przekazanie Ukrainie brytyjskich samobieżnych armatohaubic kal. 155 mm AS-90, z lat 90. XX wieku. W ocenie źródeł gazety, z perspektywy państw Zachodu działa te są już jednak przestarzałe, w latach 2008-9 musiały przejść modernizację. Zgodnie z planem, w ciągu 10 lat mają zostać wycofane ze służby.
Kresy.pl/Reuters
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!