Niemiecka policja zatrzymała dwóch Syryjczyków. Są podejrzani o planowanie zamachu terrorystycznego. Do Niemiec przyjechali w 2015 roku.

Policja w Hamburgu i w Kempten aresztowała dwóch braci z Syrii. Planowali zamach terrorystyczny. Mieli przygotowywać się do ataku samobójczego z użyciem skonstruowanego przez siebie pasa z ładunkami wybuchowymi – podał portal Deutsche Welle we wtorek. Zamierzali zaatakować cele cywilne.

Prokuratura Generalna i Federalny Urząd Kryminalny poinformowały, że sąd okręgowy w Hamburgu wydał nakaz aresztowania 28-letniego głównego podejrzanego. Jego 24-letni brat, który jest podejrzany o pomocnictwo, został także zatrzymany.

W Hamburgu przeszukane zostało mieszkanie starszego podejrzanego w dzielnicy St. Georg, a także trzy inne mieszkania należące do osób kontaktowych. Służby skonfiskowały m.in. substancje chemiczne i telefony komórkowe. W akcji wzięło udział 250 funkcjonariuszy, także z sił specjalnych.

Obaj Syryjczycy przyjechali do Niemiec w 2015. “Od kilku tygodni 28-latek kupował na platformie internetowej Ebay i u innych sprzedawców materiały potrzebne do produkcji ładunku wybuchowego. Jego brat w Kempten utwierdzał go w planach” – podkreśla Deutsche Welle.

Zobacz także: FAZ: islamizm poważnym problemem w niemieckich szkołach

Przeczytaj: O krok od zamachu w Niemczech. “Brakowało tylko jednej substancji”

Nakaz aresztowania ogłoszono we wtorek. Zarzut dotyczy finansowania terroryzmu W nakazie nie zawarto zarzutu o przygotowanie aktu przemocy zagrażającego państwu, ponieważ w pasie z ładunkami wybuchowymi brakowało niezbędnych do eksplozji części.

Informacje prokuratury wskazują, że 28-letni Syryjczyk miał zamiar popełnić samobójstwo, „zabijając jak najwięcej niewiernych”.

„Niemcy nadal są bezpośrednim celem islamskich organizacji terrorystycznych. Indywidualni sprawcy motywowani przez islamizm stanowią kolejne znaczne zagrożenie” – oświadczyła niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser.

Zobacz także: Niemcy: Większość postępowań prokuratury generalnej w zakresie bezpieczeństwa dotyczy islamizmu

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply