Drugie miejsce według sondaży exit poll zajmują socjaldemokraci z wynikiem 20 proc. Trzecią partią w Bundestagu ma być Alternatywa dla Niemiec – 13,5 proc.

Według wstępnych wyników sondaży exit poll, robionych wśród osób które opuściły lokale wyborcze, które zostały ogłoszone po godz. 18., koalicja CDU-CSU osiągnęła wynik 32,5 proc., SPD 20 proc., AFD 13,5 proc., FDP – 10,5 proc., Zieloni 9,5 proc., Die Linke – 9 proc.

Jeżeli wyniki sondaży exit pool się potwierdzi, to po raz pierwszy od ponad pół wieku w Bundestagu znajdzie się aż sześć partii politycznych. Będzie to również pierwsze raz, kiedy do niemieckiego parlamentu wejdzie antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec.

ZOBACZ WIĘCEJ: Niemcy: w sondażach przeddzień wyborów zyskuje AfD

Frauke Petry, szefowa AfD, po ogłoszeniu wyników sondaży exit poll stwierdziła na Twitterze, że arogancja SPD gorzko się zemści, żyjcie z tym towarzysze. Dzisiaj skończy się lewicowy trend.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Pomimo dobrego wyniku Alternatywy dla Niemiec, nie ma ona szans na wejście do rządu, ponieważ taką możliwość wykluczyły przed wyborami wszystkie inne partie polityczne.

CZYTAJ TAKŻE: Merkel idzie po zwycięstwo

Jeżeli wyniki okażą się dokładne, to Angela Merkel po raz czwarty zostanie kanclerzem, jednak do rządzenia konieczne będzie zawiązanie koalicji. Jeszcze przed wyborami rozważano kilka możliwości. Jedną z nich jest koalicja CDU-CSU-FDP, która uważana była za jedną z najbardziej prawdopodobnych. Liberałowie z FDP wchodzą do Bundestagu po czterech latach przerwy.

Inną opcją, jeżeli FDP będzie miało zbyt mało mandatów, może być koalicja CDU-CSU-FDP-Zieloni, jednak z uwagi na różnice programowe partii Merkel i Zielonych tego typu układ byłby bardzo skomplikowany, z uwagi na cztery partie w koalicji.

Możliwe jest również utworzenie tzw. wielkiej kolacji CDU-CSU-SPD, która funkcjonuje w Niemczech 2013 r. Wiceprzewodnicząca SPD Manuela Schwesig zadeklarowała jednak wcześniej, że przy wyniku rzędu 20 proc. SPD przejdzie do opozycji.

Kresy.pl / polityka.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz