Koalicja rządząca kanclerza Olafa Scholza przypieczętowała umowę na uzbrojenie niemieckich dronów, zatwierdzając wniosek ministerstwa obrony dotyczący zakupu amunicji o wartości 152 mln euro. Bezzałogowce MALE Heron TP otrzymają uzbrojenie rakietowe.

Komisja obrony Bundestagu zaaprobowała rządowy wniosek o zakup 140 rakiet o wartości 152 mln euro do uzbrojenia dronów MALE Heron TP – podała agencja Bloomberg w środę. Źródła agencji sugerują, że 60 pocisków kierowanych zostanie zakupionych do celów szkoleniowych, a 80 do ewentualnego użycia w walce.

Agencja Bloomberg zwraca uwagę, że decyzja o uzbrojeniu bezzałogowców jest częścią szerszej zmiany w polityce obronnej Berlina wywołanej inwazją Rosji na Ukrainę.

Niemiecka armia od lat apelowała o uzbrojenie dronów.

W ramach 9-letniego kontraktu między resortami obrony Niemiec i Izraela, podpisanego w czerwcu 2018 roku i wartego 600 mln dolarów, Niemcy zdecydowały o pozyskaniu pięciu dronów Heron TP, a także pakietu szkoleniowego, wsparcia operacyjnego i serwisowania przez cały okres trwania umowy.

Maksymalna masa startowa dronów MALE Heron TP to 5,3 tys. kg. Mogą one przenosić ładunek bojowy o wadze blisko tony, w tym w postaci rakiet powietrze-ziemia oraz pozostawać w powietrzu przez 40 godzin (24 godziny podczas wykonywania misji). Mogą też być wykorzystywane do zwiadu, walki i wsparcia na polu walki. Posiada system automatycznego kołowania, startu i lądowania (ATOL) a także system komunikacji satelitarnej SATCOM. Maksymalny zasięg to 1000 km, a maksymalny pułap – 13,7 km.

Zobacz także: Kolejne opóźnienia ws. pozyskania dronów Albatros dla polskich okrętów wojennych

Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. kanclerz Niemiec Olaf Scholz pod wrażeniem rosyjskiego ataku na Ukrainę zapowiedział przeznaczenie dodatkowych 100 mld euro na siły zbrojne.

Ma to być jednorazowy specjalny fundusz w wysokości 100 mld euro na „niezbędne inwestycje i projekty zbrojeniowe” – informował Scholz. „Od teraz będziemy co roku inwestować ponad dwa procent produktu krajowego brutto w naszą obronę” – zapowiedział.

Niemcy pracują też nad nowymi metodami wzmocnienia podziemnych parkingów, stacji metra i piwnic, by mogły one służyć jako schrony. Rząd przekazał także krajom związkowym 88 mln euro na instalację nowych syren alarmowych.

Zobacz także: Reuters: Niemieckie siły powietrzne otrzymają większość pieniędzy ze specjalnego funduszu obronnego

Marcowe doniesienia medialne sugerowały, że w związku ze wzrostem zagrożenia w Europie, wynikającego z inwazji Rosji na Ukrainę, niemiecki rząd rozważa zakup tarczy antyrakietowej, a pod uwagę brany jest izraelski system obronny przeciwrakietowej Arrow 3.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniejsze doniesienia wskazywały także, że Niemcy zdecydowały się na zakup amerykańskiego myśliwca F-35, zbudowanego przez Lockheed Martin, w celu zastąpienia starzejącego się Tornado.

Zobacz także: Kluczowy dla polskiej obronności program zakupu dronów taktycznych notuje opóźnienia i przewiduje zakup niewielkich ilości sprzętu

blooomberg.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply