W Hanowerze przed sobotnim zjazdem Afd (Alternatywy dla Niemiec) wybuchły lewicowe demonstracje w wyniku których rannych zostało kilku policjantów.

Demonstranci próbowali zablokować dojazd na miejsca zjazdu, w odpowiedzi niemiecka policja musiała użyć armatek wodnych. Zlikwidowano blokady, w udział wzięło kilkuset przeciwników antymigranckiej i antyislamskiej partii. Zjazd opóźnił się ponieważ część delegatów nie mogła dotrzeć na czas do centrum kongresowego.

Według informacji podawanej przez policję funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami i butelkami. Jeden z lewicowych demonstrantów, który przykuł się łańcuchem do elementu małej architektury miejskiej, złamał nogę i został odwieziony do szpitala.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecka partia AfD chce usunięcia islamu z przestrzeni publicznej

W śródmieściu Hanoweru, gdzie miał miejsce zlot przeciwników partii jeszcze przed zjazdem AfD, pojawiły się setki demonstrantów z transparentami głoszącymi m. in. “Precz z rasistami i nazistami – Refugees welcome” i “Solidarność zamiast prawicowej nagonki”.

Podczas ostatnich wyborów do Bundestagu, które będą miały miejsce 24 września AfD zdobyła 12,6 proc. głosów. Partia stała się trzecią siłą w kraju. Nazywane przez niemieckie media ugrupowaniem “prawicowo-populistycznym” po raz pierwszy wprowadziło do niemieckiego parlamentu federalnego swoich posłów.

Partia została założono na początku 2013 roku w proteście przeciw wobec pomocy finansowej dla Grecji i innych zadłużonych krajów UE. Od 2015 roku AfD zaczęło głosić konieczność zamknięcie granic dla migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, ograniczenie wpływów islamu, a także zaostrzenie walki z przestępczością oraz poprawy stosunków z Rosją.

Podczas przemówienia otwierającego zjazd szef AfD Joerg Meuthen oświadczył, że jego partia pozostaje jedyną siłą prowadzącą “politykę patriotyczną” dla Niemiec. Celem dwudniowego zjazdu AfD jest między innymi wybranie nowych władz partii.

Kresy.pl / dziennik.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply