Jak poinformował w sobotę portal Deutsche Welle, monachijscy radni złożyli wniosek, aby rozświetlić miejską arenę piłkarską barwami środowiska LGBT na mecz Niemiec z Węgrami.

Monachijscy radni złożyli wniosek, aby rozświetlić miejską arenę piłkarską barwami środowiska LGBT na mecz Niemiec z Węgrami – poinformował w sobotę portal Deutsche Welle.

„[Monachium] wspiera różnorodność, tolerancję i prawdziwą równość w sporcie i społeczeństwie” – czytamy we wspólnym wniosku wszystkich sześciu frakcji w radzie miasta Monachium, skierowanym do burmistrza Monachium Dietera Reitera. „Przy okazji meczu między Niemcami a Węgrami rada chce wysłać widoczny sygnał solidarności do społeczności LGBT na Węgrzech, która cierpi z powodu niedawnego ustawodawstwa przyjętego przez rząd węgierski”.

15 czerwca węgierski parlament przegłosował 157-1 za nową ustawą, która zakazuje promowania homoseksualizmu lub zmiany płci wśród dzieci i młodzieży. „Ustawa ta stanowi nowy punkt w pozbawieniu praw lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych, ostatni z serii środków na przestrzeni lat, które stanowią systematyczne ograniczanie praworządności i podstawowych wolności na Węgrzech” – czytamy we wniosku od radnych monachijskich.

Niemcy twierdzą, że nowe węgierskie prawo narusza Kartę Praw Podstawowych UE, Konwencję Praw Dziecka ONZ, jurysdykcję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz cele strategii Komisji Europejskiej w sprawie równości osób LGBTIQ.

„W tej sytuacji, tak szybko po uchwaleniu tych przepisów, mecz reprezentacji Niemiec z Węgrami stanowi publiczną platformę, na której można wysłać wiadomość, że Monachium reprezentuje zróżnicowane i tolerancyjne społeczeństwo” – podsumował wniosek. „Sport, a w szczególności piłka nożna, również reprezentuje te wartości”.

Zobacz też: Kibice reprezentacji Węgier wygwizdali klęczących rywali

Parlament Węgier przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy antypedofilskiej, obejmujący m.in. zakaz promowania homoseksualizmu i zmiany płci osobom poniżej 18 lat. Przepisy mają dotyczyć m.in. reklam, programów telewizyjnych i zajęć z tzw. edukacji seksualnej w szkołach.

Rząd Viktora Orbana wprowadz te zmiany na tle ogólnego konsensusu co do potrzeby zaostrzenia przepisów antypedofilskich. Propozycje dotyczące m.in. zakazu promocji homoseksualizmu, zgłoszone „na ostatnią chwilę”, wywołały jednak sprzeciw środowisk lewicowych i liberalnych, które nie spodziewały się takich zmian w prawie.

Kresy.pl/DW.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply