Niemcy i Szwecja prowadzą rozmowy na temat nowego pakietu uzbrojenia, w ramach którego Sztokholm dostarczy Ukrainie rakiety obrony powietrznej i wyrzutnie dla niemieckich systemów IRIS-T – przekazała w piątek agencja prasowa Bloomberg.

Jak poinformowała agencja prasowa Bloomberg, Niemcy zwróciły się do Szwecji o dostarczenie wyrzutni dla systemu antyrakietowego kompatybilnego z IRIS-T. Według osób zaznajomionych ze sprawą, dyskusje były również prowadzone w sprawie amunicji, którą można by wykorzystać w niemieckich systemach IRIS-T wysłanych na Ukrainę.

Służby prasowe szwedzkiego ministerstwa obrony i niemieckiego ministerstwa obrony nie skomentowały tych informacji.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia niemiecki rząd przekazał Ukrainie nową partię pomocy wojskowej, która obejmowała między innymi pociski przeciwlotnicze dla systemu obrony powietrznej IRIS-T.

Tym razem Ukraina otrzymała nieokreśloną liczbę pocisków przeciwlotniczych dla systemu obrony powietrznej IRIS-T. Dostarczono również 13 samochodów ciężarowych, dwa 15-tonowe wózki widłowe, 12 ciągników i 4 naczepy. Ponadto Niemcy przekazały 12 samochodów do ochrony granicy i 2 pickupy.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius zapowiedział wcześniej wiosenny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości ponad 1 mld euro.

Według Pistoriusa pakiet będzie obejmował 40 bojowych wozów piechoty Marder, 7 przeciwlotniczych samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, dodatkowe pociski kierowane dla systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T oraz kolejny system obrony przeciwlotniczej IRIS-T.

W sumie „pakiet wiosenny” obejmuje dostawę pomocy wojskowej o wartości ponad miliarda euro, powiedział Pistorius. Tym samym łączna wartość udzielonej przez Niemcy pomocy wojskowej przekroczy 3,3 mld euro.

„Niemcy nie ustaną i nie zrezygnują ze wsparcia dla Ukrainy” – podkreślił Pistorius.

Dodajmy, że niemiecki rząd podjął decyzję o zezwoleniu przedsiębiorstwom przemysłu obronnego na transfer czołgów Leopard 1 ze swoich zapasów na Ukrainę. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit powiedział to na briefingu w Berlinie w piątek.

„Mogę potwierdzić, że wydano pozwolenie na eksport” – powiedział Hebestreit. “Mają takie czołgi i są gotowi je przekazać. Ale to wymaga zgody”. Dodał, że procedura jest w trakcie zatwierdzania, a szczegóły zostaną podane wkrótce.

Kresy.pl/Bloomberg

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    następna dobra informacja dla obywateli kraju który broni się przed ruskim narodowym socjalizmem czyli nazizmem. Muszą się zaprzyjaźnić z myślą że na Ukrainie będą rządzić ruskie onuce. Następna będzie Białoruś 🙂 … NATO wyzwoli Polaków prześladowanych i terroryzowanych przez Putasa za pośrednictwem Łukaszenki.