W obwodzie odeskim i czerniowieckim SBU zatrzymała celników, którzy żądali wielotysięcznych łapówek m.in. za wwóz pomocy humanitarnej na Ukrainę. 

Jak ustalono w toku śledztwa, państwowy inspektor odprawy celnej odeskiego portu zażądał łapówki od przedstawiciela funduszu charytatywnego za wywarcie wpływu na swojego kolegę – pracownika innej placówki celnej, aby nie stwarzał on sztucznych przeszkód podczas odprawy celnej.

“Usługi” urzędnika miały kosztować od 500 do 700 dolarów za każdy samochód z ładunkiem. Przedstawiciel funduszu miał wcześniej informować o czasie podróży i zawartości ładunku.

Funkcjonariusze SBU zatrzymali celnika zaraz po otrzymaniu drugiej części łapówki. Jest on obecnie podejrzany o pobieranie dla siebie nielegalnej korzyści w wysokości 1200 USD za wpływ na decyzje osoby upoważnionej do pełnienia funkcji państwowych.

Rozstrzygane są kwestie dotyczące wyboru środka zapobiegawczego i usunięcia ze stanowiska.

Ponadto o podejrzeniu popełnienia przestępstwa został poinformowany naczelnik jednego z posterunków celnych Czerniowieckiego Urzędu Celnego.

W tym przypadku gwarancja “nierobienia przeszkód” kosztowała 1 tys. dolarów.

Naczelnik posterunku wykorzystywał w całym procederze pośrednika – swojego byłego pracownika, który w nielegalną działalność wciągnął inną osobę. To pośrednicy prowadzili bezpośrednie negocjacje z przedsiębiorcami i odbierali łapówki.

Przypomnijmy, na posiedzeniu w środę, 1 lutego, Rada Ministrów Ukrainy uznała, że ​​utraciła ważność zarządzenie o czasowym powierzeniu obowiązków szefa Państwowej Służby Celnej Wiaczesławowi Demczence. W ten sposób rząd faktycznie zdymisjonował go ze stanowiska pełniącego obowiązki szefa Służby Celnej.

Gabinet Ministrów zawiesił także  Rusłana Czerkaskiego, zastępcę szefa Państwowej Służby Celnej i wszczął postępowanie dyscyplinarne.

Ponadto decyzją rządu Ołeksandr Szucki został odwołany ze stanowiska pierwszego zastępcy szefa Państwowej Służby Migracyjnej.

Nadal nie ma informacji o przyczynach zwolnień wskazanych osób.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy tworzą specjalne ochotnicze brygady szturmowe

Kresy.pl / ssu.gov.ua / epravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply