Od maja br. Facebook w Niemczech będzie płacił za poszczególne treści dziennikarskie publikowane na tym serwisie społecznościowym, na platformie „Facebook News”. W trzy lata ma w nią zostać zainwestowany miliard dolarów.

Jak oświadczył dyrektor Facebooka ds. partnerstwa z mediami i były szef portalu Spiegel online, Jesper Doub, platforma „Facebook News” będzie publikowała wiadomości od wydawnictw, z którymi podpiszą kontrakty. Znajdą się wśród nich m.in. „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Funke Mediengruppe oraz Spiegel.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Agencja dpa podała,że Facebook będzie się dzielił częścią swoich przychodów z reklam z domami mediowymi, które będą łączyły swoje treści z „Facebook News”. Treści te nie będą musiały być tworzone specjalnie dla Facebooka. Platforma będzie udostępniała linki do ofert wydawców. Wiadomo, że w ciągu najbliższych trzech lat w rozwój sekcji „Facebook News” ma zostać zainwestowany miliard dolarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Sekcja „Facebook News” została po raz pierwszy uruchomiona pod koniec 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Zawiera najważniejsze wiadomości dnia oraz artykuły dostosowane do zainteresowań użytkowników, oparte m.in. na ich wcześniejszych wyborach treści na platformie.

Pod koniec lutego pisaliśmy, że Facebook zakończył trwającą w Australii od tygodnia blokadę treści newsowych zamieszczanych w serwisie społecznościowych po tym, jak australijski parlament uchwalił prawo zobowiązujące Facebook i Google do płacenia lokalnym mediom za wykorzystywanie ich treści. Wcześniej Facebook doszedł do porozumienia z rządem Australii w sprawie blokady treści mediów zamieszczany w serwisie społecznościowym. Australijskie władze zgodziły się na ustępstwa i wprowadzenie poprawek do projektu ustawy, która nie podobała się Facebookowi.

Czytaj także: Bloomberg: wydawcy prasowi chcą, żeby UE zmusiła koncerny Facebook i Google do opłat za publikowanie ich artykułów

PAP / bankier.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz