Od maja br. Facebook w Niemczech będzie płacił za poszczególne treści dziennikarskie publikowane na tym serwisie społecznościowym, na platformie „Facebook News”. W trzy lata ma w nią zostać zainwestowany miliard dolarów.

Jak oświadczył dyrektor Facebooka ds. partnerstwa z mediami i były szef portalu Spiegel online, Jesper Doub, platforma „Facebook News” będzie publikowała wiadomości od wydawnictw, z którymi podpiszą kontrakty. Znajdą się wśród nich m.in. „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Funke Mediengruppe oraz Spiegel.

Agencja dpa podała,że Facebook będzie się dzielił częścią swoich przychodów z reklam z domami mediowymi, które będą łączyły swoje treści z “Facebook News”. Treści te nie będą musiały być tworzone specjalnie dla Facebooka. Platforma będzie udostępniała linki do ofert wydawców. Wiadomo, że w ciągu najbliższych trzech lat w rozwój sekcji „Facebook News” ma zostać zainwestowany miliard dolarów.

 

Sekcja „Facebook News” została po raz pierwszy uruchomiona pod koniec 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Zawiera najważniejsze wiadomości dnia oraz artykuły dostosowane do zainteresowań użytkowników, oparte m.in. na ich wcześniejszych wyborach treści na platformie.

Pod koniec lutego pisaliśmy, że Facebook zakończył trwającą w Australii od tygodnia blokadę treści newsowych zamieszczanych w serwisie społecznościowych po tym, jak australijski parlament uchwalił prawo zobowiązujące Facebook i Google do płacenia lokalnym mediom za wykorzystywanie ich treści. Wcześniej Facebook doszedł do porozumienia z rządem Australii w sprawie blokady treści mediów zamieszczany w serwisie społecznościowym. Australijskie władze zgodziły się na ustępstwa i wprowadzenie poprawek do projektu ustawy, która nie podobała się Facebookowi.

Czytaj także: Bloomberg: wydawcy prasowi chcą, żeby UE zmusiła koncerny Facebook i Google do opłat za publikowanie ich artykułów

PAP / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply