Niemcy: coraz więcej Polaków uzyskuje niemieckie obywatelstwo

W ciągu roku liczba Polaków, którzy uzyskali niemieckie obywatelstwo, wzrosła o ponad 11 proc. Za nimi uplasowali się Ukraińcy.

Niemiecki Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden podał we wtorek, że w 2016 roku obywatelstwo niemieckie uzyskało ponad 6,6 tys. Polaków. Oznacza to wzrost o 11,3 proc. w porównaniu z 2015 rokiem. Nie jest to jednak rekord. Dla porównania, w związku z Brexitem liczba Brytyjczyków z niemieckim paszportem wzrosła o 360 proc. (nominalnie 2,8 tys. osób).

Łącznie, w 2016 roku niemieckie obywatelstwo otrzymało ponad 110 tys. obcokrajowców. Wśród nich najwięcej było Turków (16 tys.), przy czym niemieckie obywatelstwo jest dla nich coraz mniej atrakcyjne. W porównaniu z poprzednim rokiem, liczba osób z Turcji, którzy uzyskali niemieckie obywatelstwo spadła o 17,3 proc.

Jednak Polacy, którzy uzyskali niemieckie obywatelstwo – w licznie 6632 osób – zajęli w tym zestawieniu drugie miejsce. Za nimi uplasowali się Ukraińcy (4 tys. osób), a dalej mieszkańcy Kosowa (3,9 tys.) i Rumuni (3,8 tys.).

Przeczytaj: Niemcy: Polacy budują sieć supermarketów z polskimi produktami

Jak wynika z niemieckich danych, statystyczny cudzoziemiec zmieniający obywatelstwo na niemieckie ma 33 lata i przebywa w Niemczech od 17 lat. Częściej robią to kobiety (53,9 proc.) niż mężczyźni. Większość naturalizowanych Niemców (blisko 60 proc.) pochodzi z Europy.

We wrześniu ub. roku w niemieckim regionalnym dzienniku Augsburger Allgemaine napisano, że Augsburg, Stuttgart i Frankfurt będą pierwszymi dużymi miastami w których ludzie ze środowisk imigranckich będą stanowili większość mieszkańców. Niemcy będą w nich mniejszością.

Polacy bez statusu mniejszości

Wcześniej informowaliśmy, że Związek Polaków w Niemczech walczy o przyznanie naszym rodakom żyjącym w tym kraju statusu mniejszości narodowej, jednak władze w Berlinie nie chcą się na to zgodzić.

ZPN przypomina, że przed II wojną światową Polonia zamieszkująca Zagłębie Ruhry miała status mniejszości. Było tak nawet w pierwszym okresie rządów Adolfa Hitlera. Związek Polaków w Niemczech został zdelegalizowany w 1940 roku. Chociaż Związek Polaków w Niemczech został ponownie zalegalizowany w 1950 roku, to władze RFN nie przywróciły im statusu mniejszości.

Rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply