Ośrodek analityczny Bundeswehry podaje, że kryzys wywołany pandemią koronawirusa może wywołać napięcia na całym świecie. W Niemczech już dziś widoczny jest „brak znacznych ilości koniecznych zasobów na poziomie gmin i landów, a także niedobory rezerw strategicznych pod względem personelu, materiałów oraz infrastruktury na szczeblu federalnym”.

Führungsakademie der Bundeswehr (FüAkBw) jest niemiecką uczelnią wojskową oraz placówką szkoleniową oficerów sztabowych Bundeswehry. Wokół niej działa także think-tank. Jak poinformował w sobotę niemiecki portal Frankfurten Allgemeine (FAZ), FüAkBw opublikował artykuł opisujący sytuację w Niemczech, w kontekście pandemii koronawirusa. „Od pokoleń ludzie nie czuli się tak bezbronni” – napisano w artykule. Dowiadujemy się także, że Niemcy doświadczają aktualnie braku dostępu do podstawowych towarów (m.in. sprzęt ochronny, leki), co jest spowodowane dużym uzależnieniem od międzynarodowych łańcuchów dostaw. Sytuacja ma miejsce „nawet w przypadku produktów, które nie powinny stanowić problemu dla podziwianego na całym świecie kraju przemysłowego” – czytamy.

Zobacz także: Merkel: Skutki koronawirusa mogą dotknąć 60 proc. Niemców

„Aby odzyskać realną i strategiczną autonomię, w przyszłości należy zwracać więcej uwagi na różnorodność dostawców, gromadzenie zapasów oraz unikanie zwolnień. Zarządzanie niektórymi zasobami, których znaczenie często staje się jasne dopiero w czasie kryzysu, musi zostać zaplanowane na wczesnym etapie i organizowane centralnie” – podkreślono w artykule.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Autorzy artykułu objawiają się także pogorszenia pozycji politycznej Niemiec na skutek epidemii. „Jeśli Niemcy przejmą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie roku, Covid-19 prawdopodobnie nadal będzie decydującym tematem – a oczekiwania, szczególnie w przypadku Niemiec, prawdopodobnie będą ogromne” – czytamy.

Zobacz także: Niemieckie media: W kraju nic nie działa bez Polaków

faz.net / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz