Nieludzkie traktowanie powodem ucieczki Palestyńczyków z więzienia Gilboa

Rzekome nieludzkie traktowanie palestyńskich więźniów w izraelskim więzieniu Gilboa, działały jako katalizator ucieczki z więzienia, poinformowało w czwartek dwóch schwytanych Palestyńczyków – przekazała turecka agencja prasowa Anadolu.

Jak przekazała turecka agencja prasowa Anadolu, rzekome nieludzkie traktowanie palestyńskich więźniów w izraelskim więzieniu Gilboa, działały jako katalizator ucieczki z więzienia, poinformowało w czwartek dwóch schwytanych Palestyńczyków.

Sześciu palestyńskich więźniów wykopało tunele z więzienia Gilboa 6 września. Jednak Zakaria Zubeidi, Mahmoud al-Arida, Jakub Qaderi i Mohammad al-Arida zostali schwytani przez siły izraelskie po pięciu dniach obławy. Podejrzewa się, że inicjatorem ucieczki z więzienia jest Mahmoud al-Arida.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Mahmoud al-Arida powiedział, że tunel został wykopany w odpowiedzi na zabójstwo Kamala Abu Waera 10 listopada 2020 r. Według Stowarzyszenia Więźniów Palestyńskich (PPS), Waer zmarł z powodu izraelskich „błędów medycznych” w więzieniu, gdzie cierpiał na raka gardła i nie otrzymał odpowiedniej opieki.

Tunel został wykopany z wielu innych powodów, w tym złych warunków w więzieniu i okropnej sytuacji więźniów i straszliwej izolacji. Muhammed al-Arida powiedział, że był przetrzymywany w tej samej celi przez 24 godziny, odkąd został schwytany dziewięć dni temu. „W celi nie ma nic oprócz ścian. Nikogo nie widzę i staram się kierować w stronę małego okienka celi więziennej po wodę i inne potrzeby” – powiedział.

Dwóch ostatnich więźniów, którzy uciekli z więzienia Gilboa na początku tego miesiąca, Munadil Nafayat i Iham Kahamji, zostało aresztowanych w sobotę 18 września przez siły izraelskie w Jenin, kładąc kres prawie dwutygodniowej obławie.

Aresztowania dokonały IDF i policyjne siły specjalne w oparciu o informacje wywiadowcze z Shin Bet. Operację nadzorował gen. bryg. Yaniv Alaluf, szef wydziału IDF ds. Judei i Samarii, który odpowiada za Zachodni Brzeg, oraz płk Arik Moyal.

Tym samym zakończyła się prawie dwutygodniowej obława w Izraelu. W sobotę izraelscy funkcjonariusze ujęli najbardziej znanego z nich – Zakarię Zubejdiego. To były czołowy bojownik Brygad Męczenników Al Aksy – zbrojnego skrzydła ruchu Fatah. Zubejdi był szefem struktur Brygad w mieście Dżenin oraz organizatorem szeregu zamachów. W sobotę próbował ujść pogoni chowając się w podwoziu naczepy ciężarówki stojącej na parkingu niedaleko wsi Umm el-Ghanam.

Ze wstępnych informacji wynika, że ucieczka nie miała wsparcia z zewnątrz, a zbiegowie nie mieli przygotowanych drogi ucieczki i miejsca schronienia. Jeden z Ardahów oraz Kadri zostali schwytani po tym, gdy zostali zauważeni przy śmietniku, w którym poszukiwali resztek by się pożywić. Zostali schwytani na skutek donosu.

W nocy z 5 na 6 września doszło do ucieczki sześciu palestyńskich bojowników z więzienia Gilboa uważanego za jeden z najsilniej strzeżonych w Izraelu. Pięciu z nich odsiadywało wyroki dożywocia. Więźniom udało się wydrążyć tunel z celi przy pomocy jednej łyżki.

Kresy.pl/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz