Dwóch ostatnich więźniów, którzy uciekli z więzienia Gilboa na początku tego miesiąca, Munadil Nafayat i Iham Kahamji, zostało aresztowanych w sobotę wieczorem przez siły izraelskie w Jenin, kładąc kres prawie dwutygodniowej obławie – poinformował Jerusalem Post.

Jak poinformował Jerusalem Post, dwóch ostatnich więźniów, którzy uciekli z więzienia Gilboa na początku tego miesiąca, Munadil Nafayat i Iham Kahamji, zostało aresztowanych w sobotę wieczorem przez siły izraelskie w Jenin, kładąc kres prawie dwutygodniowej obławie.

Aresztowania dokonały IDF i policyjne siły specjalne w oparciu o informacje wywiadowcze z Shin Bet. Operację nadzorował gen. bryg. Yaniv Alaluf, szef wydziału IDF ds. Judei i Samarii, który odpowiada za Zachodni Brzeg, oraz płk Arik Moyal.

Duża liczba sił bezpieczeństwa wkroczyła do różnych części miasta, aby odwrócić uwagę Palestyńczyków. Palestyński Islamski Dżihad i inne grupy palestyńskie ostrzegały, że zapobiegną schwytaniu tych dwóch mężczyzn.

Podczas gdy siły bezpieczeństwa opuszczały miasto, w wielu miejscach wybuchły starcia z Palestyńczykami, rzucano kamienie w kierunku sił izraelskich. Według doniesień trzech Palestyńczyków zostało rannych podczas starć. Nie zgłoszono żadnych obrażeń wśród sił izraelskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Tym samym zakończyła się prawie dwutygodniowej obława w Izraelu. W sobotę izraelscy funkcjonariusze ujęli najbardziej znanego z nich – Zakarię Zubejdiego. To były czołowy bojownik Brygad Męczenników Al Aksy – zbrojnego skrzydła ruchu Fatah. Zubejdi był szefem struktur Brygad w mieście Dżenin oraz organizatorem szeregu zamachów. W sobotę próbował ujść pogoni chowając się w podwoziu naczepy ciężarówki stojącej na parkingu niedaleko wsi Umm el-Ghanam.

Ze wstępnych informacji wynika, że ucieczka nie miała wsparcia z zewnątrz, a zbiegowie nie mieli przygotowanych drogi ucieczki i miejsca schronienia. Jeden z Ardahów oraz Kadri zostali schwytani po tym, gdy zostali zauważeni przy śmietniku, w którym poszukiwali resztek by się pożywić. Zostali schwytani na skutek donosu.

W nocy z 5 na 6 września doszło do ucieczki sześciu palestyńskich bojowników z więzienia Gilboa uważanego za jeden z najsilniej strzeżonych w Izraelu. Pięciu z nich odsiadywało wyroki dożywocia. Więźniom udało się wydrążyć tunel z celi przy pomocy jednej łyżki.

Kresy.pl/Jpost

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz