Według wstępnej wersji śledczych i relacji bliskich, Dmytro Tymczuk, deputowany Frontu Ludowego i koordynator kontrowersyjnej grupy „Informacyjny Opór”, śmiertelnie postrzelił się przy czyszczeniu broni, którą dostał w nagrodę.

Ciało Dmytro Tymczuka, deputowanego Frontu Ludowego, koordynatora grupy „Informacyjny Opór” i eksperta ds. wojskowości, znaleziono w środę rano w Kijowie. Poinformowała o tym agencja Interfax – Ukraina, powołując się na swoje źródła.

Śmierć Tymczuka potwierdził jego kolega z frakcji parlamentarnej i doradca szefa MSW Ukrainy, Anton Heraszczenko. We wpisie na Facebooku opublikowanym po 13:00 czasu kijowskiego napisał, że Tymczuk zginął „godzinę temu”. Stąd media podają, że śmierć nastąpiła około południa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Źródła agencji Interfax twierdzą, że według wstępnej wersji śledczych, Tymczuk śmiertelnie postrzelił się w domu, przy czyszczeniu broni. Był to pistolet, który kiedyś otrzymał jako nagrodę. Tę wersję potwierdził później także Heraszczenko. W rozmowie ze stacją 112 Ukraina powiedział, że policję zawiadomiła żona Tymczuka. To ona powiedziała funkcjonariuszom, że jej mąż śmiertelnie postrzelił się czyszcząc broń-nagrodę.

Dmytro Tymczuk miał stopień podpułkownika rezerwy. Jako dziennikarz i bloger zyskał popularność opisując i komentując jako specjalista aneksję Krymu przez Rosję, a także konflikt w Donbasie. Został koordynatorem grupy „Informacyjny Opór”, której zadaniem było wdrażanie ukraińskiej narracji w mediach, co miało wpływ na niejednokrotnie propagandowy charakter informacji i doniesień przekazywanych mediom, również w Polsce, przez ludzi Tymczuka. Również w ukraińskich mediach zarzucano mu „sianie dezinformacji”. Z drugiej strony, nieraz przy okazji przekazywał też ukraińskim mediom informacje niezbyt korzystne wizerunkowo dla ukraińskiej armii, które jednak zasadniczo nie były odnotowywane przez media zachodnie.

Czytaj także: Ukraińska armia nie ma środków do walki, jest zdemoralizowana – mówi ppłk Dmytro Tymczuk

Czytaj również: Dmytro Tymczuk: 30% składu batalionów ochotniczych to przestępcy po wyrokach

[AKTUALIZACJA]

Według rzecznika MSW Ukrainy Artema Szewczenki, policja rozważa obecnie trzy wersje wydarzeń dotyczących śmierci Tymczuka: umyślne zabójstwo, samobójstwo lub przypadkowy postrzał. Szef ukraińskiej policji Serhij Kniaziew powiedział z kolei, że w momencie śmierci zmarły deputowany prawdopodobnie nie był w domu sam. Rzecznik policji Jarosław Trakało potwierdził, że postępowanie prowadzone jest z artykułu 115 ukraińskiego kodeksu karnego (umyślne zabójstwo).

Interfax.com.ua / zaxid.net / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz