Ukraiński poseł: Bandera nie pił, to i ja nie będę

„Ukraiński naród ma być zdrowy. Dobrze się odżywiać, nie pić alkoholu, nie palić i uprawiać sport. Wtedy nie będzie nam straszny żaden wróg” – twierdzi deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Ihor Huź.

Pochodzący z Wołynia deputowany, należący do współrządzącego Ukrainą klubu parlamentarnego partii Front Ludowy, podzielił się swoimi przemyśleniami z czytelnikami portalu „Wołyńskie Nowiny”.

Huź opowiedział dziennikarce portalu jak w wieku 17 lat zafascynowała go postać Stepana Bandery i zaczął interesować się ruchem nacjonalistycznym. Wstąpił wówczas do paramilitarnej organizacji „Tryzub”, będącej przybudówką Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów. Jak twierdzi, wciąż próbuje zostać prawdziwym ukraińskim nacjonalistą.

Gdy dowiedział się, że jego nowy idol Stepan Bandera nie pił alkoholu, momentalnie podjął decyzję: „Bandera nie pił, to i ja nie będę”.

Mocne postanowienie abstynencji narażało go jednak często na uszczypliwości. Jak pisze dziennikarka „Wołyńskich Nowin”, nieraz musiał mierzyć się z docinkami w stylu: „No, wypij chociaż 50 gram”, „Ściemniasz, pewnie czasem sobie wypijesz”, „Skoro nie pijesz, to jak się relaksujesz?” itd.

Wyrobiłem w sobie odporność na takich ludzi. I wszystkie te ich perswazje już na mnie nie działają – twierdzi Huź. – Można bawić się bez alkoholu. Tak jak ukraiński nacjonalista Bandera muszę przestrzegać zdrowego stylu życia”.

Ihor Huź pochodzi z Łucka na Wołyniu. Od 2014 roku zasiada w ukraińskim parlamencie, w klubie parlamentarnym partii Front Ludowy byłego premiera Arsenija Jaceniuka, uchodzącej za liberalną i proeuropejską. Wcześniej był działaczem różnych organizacji neobanderowskich. W latach 2000-2002 pełnił obowiązki przewodniczącego Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów w Łucku. Później był m.in. przywódcą nacjonalistycznej organizacji młodzieżowej Sojusz Narodowy (Nacionalnyj Alians), która na swojej stronie internetowej zamieściła „imperialną” mapę Ukrainy, sięgającej od Kaukazu aż po polskie miasta Lublin i Nowy Sącz. Huź znany jest także na Ukrainie jako założyciel festiwalu Bandersztat

volynnews.com / Kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. muniek1982
    muniek1982 :

    Ha ha ha kaban nie pije potrafi jeść sztuccami załatwia się do muszli a nie na Małysza do dziury w podłodze no szacun Europa jak nic. A tak na serio banda debili i faszystów czcza morderców a jak się ich skrytykuje to stajesz się ruskim trollem lub szowinista innego kraju bo odważyłeś się powiedzieć niewygodną dla nich prawdy

  2. Kasper1
    Kasper1 :

    Zatem powinien także zostać „dziewczynką cwelem” i w pierdlach oraz poza nimi dogadzać swoim rodakom płci „męskiej” a także opracować jakąś „nowatorską” ideologię przeprowadzenia bestialskiego ludobójstwa na kobietach, dzieciach i ludziach starszych. Jeśi brać przykład z Bandery to w całości.