Nie będzie pomnika Simargła w Czernihowie

W Czernihowie k. Kijowa miejscowi prawosławni i katolicy powstrzymali budowę pomnika pogańskiego bożka Simargła. Z inicjatywy organizacji społecznej „Hromadśka dumka” („Myśl społeczna”) w tamtejszym prawosławnym klasztorze św. Borysa i Gleba zaprojektowano pomnik ku czci słowiańskiego mitycznego zwierzęcia Simargła jako nowy symbol tego dawnego miasta nad Desną.

Przeciwko tym planom ostro zaprotestował arcybiskup czernihowski i nowogródzko-siewierski Ambroży (Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego), który wezwal władze miasta, by „nie znieważać prawosławnego grodu bożkami pogańskimi”.

Do protestu dołączyli się też prawosławni Patriarchatu Kijowskiego i katolicy. „Nasi wierni spotykali się z prawosławnymi i również zbierali podpisy przeciwko budowie tego pomnika” – powiedział KAI ks. Jacek Pyl, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Czernihowie. Dodał, że katolicy podzielają pogląd prawosławnych, że nie wolno dopuścić, aby w mieście chrześcijańskim stał bożek pogański”.

Według mitologii prasłowiańskiej pies-ptak Simargł (lub błędnie Siemargł/Semurgl) był bóstwem Słowian Wschodnich, o nieznanych bliżej funkcjach. Niektórzy współcześni jego czciciele uważają, że głównym jego zdaniem było strzeżenie królestwa zmarłych.

Czernihów jest jednym z najstarszych miast Rusi – pierwsza wzmianka historyczna o nim pochodzi z 907 r., wspomina o nim także „Powieść minionych lat” (pierwsza połowa XII w.). W 992 roku gród stał się siedzibą biskupstwa. Początkowo wchodził w skład Księstwa Siewierskiego. Po zwycięstwie wojsk litewskich Olgierda nad oddziałami Złotej Ordy nad Sinymi Wodami (1362) Czernihów znalazł się w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W czasie wojny litewsko-moskiewskiej zdobyły go w 1503 wojska moskiewskie. Po wojnie polsko-rosyjskiej i rozejmie w Dywilinie (1618) do 1648 miasto wchodziło w skład Królestwa Polskiego. Wtedy też nastąpił rozwój Czernihowa, który w 1623 roku otrzymał prawo magdeburskie, a w 1635 roku został stolicą województwa. Uchwałą z roku 1633 r. Sejm ustanowił gród (starostwo grodowe) i sąd ziemski w Czernihowie, a także godność kasztelana czernihowskiego oraz urzędy ziemskie. W 1634 roku pokój w Polanowie pozostawił miasto przy Rzeczypospolitej, która jednak utraciła kontrolę nad nim w czasie powstania Chmielnickiego i po rozpoczęciu wojny z Moskwą w 1659 roku. Miasto przyłączono do Rosji w 1667 r. na podstawie postanowień Rozejmu Andruszowskiego (1667), potwierdzonego w 1686 roku. Do 1775 roku znajdował się na terenie tzw. Hetmańszczyzny, czyli Państwa Kozackiego, istniejącego w latach 1649-1775.

Od 1991 należy do niepodległej Ukrainy. Jest ośrodkiem administracyjnym obwodu czernihowskiego.

KAI/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply